Metrocosmos151911954
ΣΙ ΠΙ1412141050

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του METROCOSMOS και της ΣΙ ΠΙ (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με περισσότερη ενέργεια και πιέζοντας για αιφνιδιασμούς ξεκίνησαν με 19 – 2 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν, βελτίωσαν τις επιλογές τους επιθετικά και μείωσαν σε 15 – 14, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου η οποία έκλεισε με το ίδιο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, με βιαστικές επιλογές και πολύ χαμηλά ποσοστά στα πρώτα 3 λεπτά, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 21 – 20. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και από τις 2 ομάδες, αλλά με τον METROCOSMO να βελτιώνει τις επιλογές του μπροστά και να παίρνει μια διαφορά εφτά πόντων. Η ομάδα της ΣΙ ΠΙ συνέχισε να μην έχει επιθετικό ρυθμό και είδε το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι πιο δυνατά, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με καλό passing game ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους στα πρώτα δυόμισι λεπτά. Κάπου εκεί όμως άρχισε και το come back των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είμαι πιο physical άμυνες, περισσότερη μαχητικότητα στα ριμπάουντ και καλύτερο ρυθμό και επιλογές μπροστά, μείωσαν σε μία κατοχή τρία λεπτά πριν το τέλος με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45 – 40!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, χωρίς σκορ στα πρώτα δύο λεπτά αλλά με την ΣΙ ΠΙ να χάνει με πέντε φάουλ τον Κυπραίο Α., ο οποίος ήταν και η βασική επιθετική αιχμή της ομάδας του, με τον METROCOSMO  να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει μία διαφορά 9 πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά. Στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μαχητικότητα, μείωσαν εκ νέου σε μία κατοχή δύο λεπτά πριν το τέλος, με το σκορ να είναι 50 – 47, ένα λεπτό πριν το τέλος αλλά τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γερουκάλης Γ. με 19 και Λιάτσος Κ. με 14, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μουστάκας Μ. με 22 και Κυπραίος Α. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.