37 - 70

16/11/2022 20:30 Group C 22/23 3 40'

MR Healthtech11671337
Μαυρογένης2214201470

Στον αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Mr Healthtech και της Μαυρογένης οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37-70.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επιστράτευσαν την άμυνα ζώνης με σκοπό να αμυνθούν στις οργανωμένες επιθέσεις. Οι τελευταίες κατάφεραν να επικρατήσουν και το σκορ ήταν 9-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και κατάφεραν με μαζεμένα 3ποντα στην επίθεση και στην άμυνα με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς να πάρουν ισχυρό προβάδισμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-22.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι οργανωμένες επιθέσεις των γηπεδούχων τους οδήγησαν σε αστοχία ενώ οι φιλοξενούμενοι με γρήγορο ρυθμό αύξησαν την υπέρ τους διαφοράς και το σκορ ήταν 11-32 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αντίπαλη αμυντική χαλάρωση για να βελτιωθούν επιθετικά με σερί 6 πόντων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17-36.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Μαυρογένης να είναι σε θέση να αυξάνουν το προβάδισμα τους και να κρατούν τους αντιπάλους τους σε μεγάλη απόσταση και το σκορ ήταν 20-47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι είχαν να αντιμετωπίσουν τα λάθη και την αστοχία τους που υπήρξαν εμπόδιο στην διεκδίκηση κάποιας ανταγωνιστικότητας  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 24-56.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών ήταν χαλαροί λόγω της διαφοράς ανάμεσα τους στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετά λάθη στον αιφνιδιασμό  και το σκορ ήταν 33-65 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ που έδωσε μια εντυπωσιακή νίκη στους φιλοξενούμενους με διαφορά 33 πόντων.