20/04/2023 21:30 Commercial League C 22/23 4 40'

MR Healthtech775827
Lavipharm510131442

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

GAMε RECAP

Στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Mr Healthtech και της Lavipharm οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με σκορ 27-42.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν επιτυχημένα τις οργανωμένες επιθέσεις. Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ιδιαίτερα γρήγορος με τις ομάδες να βρίσκονται διαρκώς κοντά στο σκορ λόγω της αστοχίας κάτω από το καλάθι που οδήγησε το σκορ στο 5-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια το μοτίβο παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να αστοχούν διαρκώς και να έχουν μέχρι τη λήξη της περιόδου ένα επιμέρους σκορ 2-1.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κατάσταση παρέμεινε σταθερή με τις ομάδες να είναι πολύ άστοχες και να πέφτουν σε λάθη. Η ομάδα που κατάφερε να βρει σκορ ήταν γηπεδούχος και αυτό μόλις 2. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως οι παίκτες φορμαριστηκαν κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων η οποία με ένα σερί 4 πόντων πήραν το μομέντουμ που τους επέτρεψε ναι ανατρέψουν τον αγώνα και να προηγούνται με 14-15 στη λήξη το ημίχρονο.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τις ομάδες να εμπιστεύονται τις μεγάλες επιθέσεις για την εύρεση σκορ. Η απόφαση αυτή όμως δεν αποδείχθηκε ορθή αφού και οι 2 ομάδες ήταν άστοχες. κυρίως εκείνοι των γηπεδούχων η οποία σημείωσε μόλις ένα πόντο μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα 15-20. Στην πορεία οι παίκτες της Lavipharm, με ένα σερί 10 πόντων απομακρύνθηκε σημαντικά από τους αντιπάλους τους με βάση τις συνθήκες του αγώνα και πέτυχαν να έχουν τον πρώτο λόγο για την νίκη καθώς η λήξη της τρίτης περιόδου τους βρήκε μπροστά με 19-28.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Mr Healthtech, ανέβασαν την απόδοσή τους και μάζεψαν έστω και λίγο τη διαφορά. Τα πολλά φάουλ έγιναν ο κανόνας στον αγώνα, κάτι που απέτρεψε την ομαλή δημιουργία ρυθμού στον αγώνα. Με αυτό τον τρόπο, οι γηπεδούχοι βρίσκονταν πίσω με 25-31 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, ένα σκορ το οποίο εύκολα μπορούσε να ανατραπεί. Η πραγματικότητα όμως ήταν άλλη αφού το βάθος του ρόστερ τους ήταν πολύ μικρό και έτσι η κούραση τους καταδίκασε στην ήττα με διαφορά μη ενδεικτική της συνολικής εικόνας του αγώνα.