28/11/2017 21:30 Super League A 17/18 40'

Team1234OTT
Museum BC1681032470
Δ.Σ. Πειραιά13181223874

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της MUSEUM B.C. και του Δ.Σ. ΠΕΙΡΑΙΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στην παράταση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70 – 74.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλή ενέργεια και πατήματα στο παρκέ με τον ρυθμό να είναι γρήγορος, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 6 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να κυκλοφορούν την μπάλα, να παίζουν καλό μπάσκετ, να ψάχνουν τους ελεύθερους παίκτες, να έχουν καλά ποσοστά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν και να έχουν τον πρώτο λόγο, ο ΔΣΠ γύρισε σε ζώνη 2 – 3 και πίεσε για αιφνιδιασμούς σε αντίθεση με την MUSEUM η οποία προτίμησε οργανωμένες επιθέσεις με το σκορ να είναι 20 – 24 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη με αποτέλεσμα ο ΔΣΠ να βγάλει διαδοχικές άμυνες και να τις μετατρέψει σε αιφνιδιασμούς κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 24 – 31.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με την ομάδα του ΔΣΠ να διατηρεί τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διψήφια διαφορά έως τα τελευταία 3 λεπτά της κανονικής διάρκειας στα οποία οι παίκτες της MUSEUM έδειξαν σημάδια ζωής, άσκησαν full press, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και με 3 διαδοχικά τρίποντα (2 από τον ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ Δ. και 1 από τον ΡΩΜΟΣΙΟ Κ.) κατάφεραν και γύρισαν από το -12 ισοφαρίζοντας σε 66 – 66 με 21” και κατοχή για ΔΣΠ στην οποία οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του παιχνιδιού οι παίκτες του ΔΣΠ από την αρχή πίεσαν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ κάνοντας ένα mini run στα πρώτα 2 λεπτά, με τους αντιπάλους τους βασίζονται κυρίως σε σουτ 3 πόντων αλλά χωρίς αποτέλεσμα και το σκορ ήταν 68 – 72 με 2′ και 70 – 74 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι άμυνες κυριάρχησαν απόλυτα με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει το ίδιο και οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ Δ. με 14 (4) και ΧΑΤΖΗΣ Κ. με 14 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΣΚΑΡΙΜΠΑΣ Ε. με 29 και ΓΚΙΟΥΛΙΣΤΑΝΗΣ Κ. με 20 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Η., Τσόλη Α.