13/03/2018 22:00 Cup B 17/18 40'

Team1234
Museum BC16131021
Σκλαβενίτης18172313

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε σχετικά εύκολα η ομάδα του Σκλαβενίτη απέναντι στην πολύ μαχητική αλλά και ελλιπή ομάδα της Museum. Οι γηπεδούχοι πήραν σχετικά γρήγορα το προβάδισμα και με την πολύ πειστική εμφάνιση που πραγματοποίησαν στο υπόλοιπο του παιχνιδιού κατάφεραν και έφυγαν με το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 60 – 71.

Αρχικά το ματς ξεκίνησε και με τις 2 ομάδες να προσπαθούν να χτίσουν έστω σε μια διαφορά που θα τους βοηθούσε στην συνέχεια να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με  ένα δίποντο από τον Ζάμπουρα αλλά αμέσως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα τρίποντο του Παζάρα. Στα αμέσως επόμενα λεπτά οι 2 ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι περίπου το 3ο λεπτό όπου αρχικά η άμυνα των παιχτών του Σκλαβενίτη βελτιώθηκε σημαντικά και βοήθησε τους φιλοξενούμενους με την συμβολή και του Γιοβάννη να προηγηθούν με 08 – 13. Στην συνέχεια το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα και έτσι η ομάδα του Σκλαβενίτη διατήρησε το προβάδισμα στο τελείωμα της περιόδου με σκορ 16 – 18.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και με 2 γρήγορα καλάθια από τον Παζάρα και τον Μιχαηλίδη έκαναν το 16 – 22. Οι παίχτες της Museum όμως απάντησαν αμέσως με ένα δίποντο του Ζαχαριάδη και δύο βολές του Βρεττού. Από εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με ένα σερί 0 – 10 έκαναν το σκορ 20 – 32 και αυτό χάρις την εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν σε εκείνο το διάστημα αλλά και χάρις την επιθετική συμβολή των Παζάρα και Μιχαηλίδη. Βέβαια οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και με πιο ορθολογικές επιθέσεις κατάφεραν και μείωσαν την διαφορά στο ημίχρονο στους 6 με το σκορ να είναι 29 – 35.

Η συνέχεια στο 3ο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Σκλαβενίτη. Εκτός από τους προαναφερθέντες πολύ σημαντικό ρόλο του ανοίγματος της διαφοράς έπαιξε και η είσοδος στο παρκέ του Χριστόδουλου που πέτυχε μέχρι το το τέλος της περιόδου 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι αρχικά έστω και με δυσκολία κατάφερναν να μένουν κοντά στο σκορ, αλλά από το 25’ και μετά έμειναν πίσω μιας και δυσκολεύονταν παρά πολύ στα μαρκαρίσματα κυρίως μέσα στην ρακέτα, ενώ επιθετικά οι πόντοι του Ζαχαριάδη και του Ρωμοσιού δεν ήταν αρκετοί για ανακόψουν την πορεία των αντιπάλων τους. Έτσι στο τελείωμα της περιόδου το σκορ ήταν 39 – 58 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά στο σκορ ήταν πλέον μη αναστρέψιμη αφού οι πόντοι του Πετράκου και του Γιοβάννη συνέβαλαν σημαντικά σε αυτό. Οι γηπεδούχοι από την άλλη έκαναν μια πολύ σημαντική προσπάθεια να πέσει η διαφορά και το κατάφεραν εν μέρη χάρις τις πολύ καλές επιθετικές επιλογές του Ζαχαριάδη, του Βρεττού και του Αγραφιώτη. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Σκλαβενίτη να παίρνει την νίκη με σκορ 60 – 71.

Για τους νικητές σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μιχαηλίδης με 17 πόντους, ενώ για την ομάδα της Museum αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Ζαχαριάδης με 13.

Διαιτητές : Μπούκας, Αθανασόπουλος

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Πόπος Χαράλαμπος (Παίχτης Σκλαβενίτη) : “Πολύ καλό ματς, όχι για ασφαλή συμπεράσματα. Το θεωρώ μια καλή προπόνηση, έχουμε πολύ καλή ομάδα και πάμε για το καλύτερο.”

Πάντος Αντώνης (Παίχτης Museum) : “Παίξαμε καλά. όσο μπορούσαμε. Εντάξει είμαστε υπό διάλυση λίγο η ομάδα μας, αλλά εντάξει όλα καλά.”