30/01/2018 20:30 Super League A 17/18 40'

Museum BC1615100950
Loreal2212212277

Enersize Sport Club
Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Νίκη που την διατηρεί στις πρώτες θέσεις πέτυχε η L’oreal ενάντια στην Museum , κάμπτοντας την αντίστασή της με 77-50. Έτσι η L’oreal ανέβηκε στο 9-2, ενώ η αντίπαλος της έπεσε στο 3-8.

Το παιχνίδι με τις 2 ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο επιθετικό κομμάτι και μέχρι τα μισά της 1ης περιόδου να πηγαίνουν δίπλα δίπλα στο σκορ. Η L’oreal έχοντας όμως τους Αξαμπανόπουλο και Δασκαλάκη ως επιθετικές αιχμές κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με 16-22. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν γρήγορα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (16-27). Η Museum όμως σε εκείνο το σημείο άρχισε να πιέζει πολύ στο κατέβασμα της μπάλας, καταφέρνοντας να κλέψει μπάλες και να πετύχει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Έτσι, έτρεξε ένα σερί 8-0, βάζοντας φωτιά ξανά στο ματς (24-27). Μια διαφορά που διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα (31-34).

Στην 3η περίοδο η L’oreal μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε σιγά σιγά να αυξήσει την διαφορά. Την έφτασε μάλιστα ξανά σε διψήφια επίπεδα ύστερα από καλάθι του Αξαμπανόπουλου (37-47). Οι φιλοξενούμενοι μην ρίχνοντας τον ρυθμό έφτασαν την διαφορά ως το τέλος της 3ης περιόδου στο +14 (41-55), βάζοντας γερές βάσεις για την επικράτησή τους. Μια επικράτηση που τελικά ήρθε πιο εύκολα απ’ ότι κι οι ίδιοι θα περίμεναν, καθώς τρέχοντας ένα σερί 17-0 (41-72) στην τελευταία περίοδο, έβαλαν ουσιαστικά τέλος στο ματς, δίνοντας κιόλας θριαμβευτικό τόνο. Εν τέλει, το τελικό σκορ βρήκε την L’oreal να παίρνει το ροζ φύλλο με 50-77.

Σε σπουδαία βραδιά για τους νικητές ήταν οι Αξαμπανόπουλος και Δασκαλάκης, σημειώνοντας από 24 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε κι ο Γεωργούλας με 13π. και 9 ριμπ. .  Στην αντίπερα όχθη, η Museum που φάνηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική για 25 λεπτά, είχε σε καλή βραδιά τον τον Βρελλή με 13 πόντους.

Διαιτητές : Χρηστίδης, Τούσης

Χρονόπουλος (Παίκτης Loreal) : «Επιστροφή στις νίκες σήμερα, έχουμε ακόμα μερικά παιχνίδια κι ελπίζουμε να παίξουμε κάποια στιγμή όλοι μαζί, γιατί έχουμε συνεχώς απουσίες. Συγχαρητήρια και στην αντίπαλη ομάδα. Συνεχίζουμε δυνατά.»

Βρεττός (Παίκτης Museum BC) : « Η αντίπαλη ομάδα ήταν πάρα πολύ καλή σήμερα. Ομολογώ ότι τα παιδιά ήταν πάρα πολύ αθλητικά. Εμείς υστερήσαμε πάρα πολύ στα ριμπάουντ, παίξανε πάρα πολύ καλά το transition. Νομίζω ότι στην επόμενη αγωνιστική θα είμαστε καλύτεροι, μέσα από τις προπονήσεις που θα έχουμε μες στην εβδομάδα και θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.»