63 - 37

07/04/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 2 40'

Mytilineos1514181663
ΑΔΜΗΕ18261137

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Mytilineos και της ΑΔΜΗΕ οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση με σκορ 63-37.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man ως μέσο απάντησης στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδεw έδειχναν πολύ καλά οργανωμένες στην κυκλοφορία της μπάλας προσπαθώντας να βρουν τους ανοιχτούς χώρους. Το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 4-6. Στη συνέχεια η επιθετική απόδοση βελτιώθηκε με τους παίκτες με ευκολία να αντιμετωπίζουν το πρεσάρισμα των αντιπάλων τους. Σε αυτό το διάστημα η κάθε ομάδα είχε από ένα σερί 8 και 6 πόντων αντίστοιχα. Το σκορ στη λήξη της πρώτης περιόδου ήταν 15-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Mytilineos ανέτρεψαν το σκορ χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα. Συγκεκριμένα κατάφεραν μέχρι τα μισά της περιόδου να κρατήσουν τους αντιπάλους τους στο μηδέν ασκώντας πίεση σε όλο το γήπεδο και παράλληλα σκοράροντας 8 πόντους. Στο υπόλοιπο της περιόδου το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Mytilineos να βρίσκουν πιο εύκολα το στόχο από τους αντιπάλους τους οι οποίοι έκαναν λάθη και έβλεπαν τη διαφορά σε βάρος τους να αυξάνεται τελικά. Tο ημίχρονο βρήκε τους παίκτες της Mytilineos να προηγούνται με σκορ 29-20 σε μια περίοδο που είχαν συνολικά επιμέρους σκορ 14-2.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας προέταξαν την πολύ καλή τους άμυνα και να συνεχίζουν να χτίζουν την υπέρ τους διαφορά. Από την πλευρά της η ομάδα του ΑΔΜΗΕ αδυνατούσε να βρει λύσεις και στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν πίσω με 36-23. Στην πορεία τα λάθη που εξακολουθούσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι, οι παίκτες της Mytilineos τα κεφαλοποιούσαν με αιφνιδιασμούς που έφεραν τη διαφορά μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στους 19 πόντους (47-26).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι γρήγορος με τους παίκτες και των 2 πλευρών να βγάζουν πολλή ενέργεια στο παρκέ. Οι άμυνες ήταν πλέον πιο χαλαρές κάτι που επέτρεψε και στις 2 πλευρές να βρίσκουν το στόχο με μεγαλύτερη ευκολία. Στο σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 59-33. Στα εναπομείναντα λεπτά με τους παίκτες πλέον εμφανώς κουρασμένους ακόμα και τη διαφορά να απαγορεύει οποιαδήποτε αλλαγή στο the status του αγώνα οι παίκτες είχαν ένα επιμέρους σκορ 4-4 μέχρι τη λήξη του αγώνα.