20/12/2023 22:00 Elite League 23/24 6 40'

Mytilineos238122063
Βετεράνοι Άρη1212101347

Μπαλόνι Γλυφάδας (Ακαδημία Άρη Γλυφάδας)
Αλ. Παναγούλη, Γλυφάδα 166 75

Στον Αγώνα της 6ης  Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας MYTILINEOS και της ομάδας ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-47.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυναμικά στο παιχνίδι , με γρήγορο ρυθμό καθώς ήταν αρκετά κοντα το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά (9-8). Στην συνέχεια  η πρώτη ομάδα πήρε ρυθμό , ήταν πιο εύστοχοι και κατάφεραν να χτίσουν την διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 23-12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα μπήκε πιο δυναμικά , προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά , το κατάφεραν , όμως η πρώτη ομάδα δεν άφησε πολλά περιθώρια και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και είχε ένα καλό προβάδισμα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-24.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα έκανε ένα came back για την ομάδα του μείωσε το σκορ σε 35-31 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία  τα πράγματα άλλαξαν η πρώτη ομάδα παρόλο που κόλλησαν στις επιθέσεις , βρήκαν τις κατάλληλες ανάσες και παράλληλα η δεύτερη ομάδα κλείστηκε στις επιθέσεις , και έτσι η πρώτη ομάδα είχαν μια άξια διαφορά από την αντίπαλο ομάδα (43-34).

Στο 4ο Δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ η πρώτη ομάδα συνέχιζε να χτίζει την διαφορά της , σε σχέση με την δεύτερη ομάδα που προσπαθούσε να μειώσει όμως δεν ήταν αρκετό και έτσι στα  τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η δεύτερη ομάδα σφράγισε την νίκη της με τελικό σκορ 63-47.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπερδεμπές Αλέξανδρος με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Λουλούδης Αλέξανδρος με 16 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σινοπουλος Δημητριος με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Χατζημωρακης Ιωαννης με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της MYTILINEOS να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.