13/06/2019 21:45 Play Off Major Super League 18/19 40'

Mytilineos1618141765
Moore181516655

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ Α.Ε., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν σετ κυρίως επιθέσεις, οι παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ μπήκαν ζεστοί από την γραμμή των 3 πόντων και πήραν διαφορά 2 κατοχών, με τα ποσοστά και η παραγωγή να είναι καλά και το σκορ 11 – 6 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι άσκησαν press αλλά η ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ αντέδρασε καλά, το έσπασε και με 2 δικά της τρίποντα έκανε συνολικό run 5 – 12 και έκλεισε την περίοδο με σκορ 16 – 18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός έγινε σταδιακά όλο και πιο γρήγορος, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό, ανταγωνιστικό και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κατάφεραν να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής στο 2ο Δεκάλεπτο (με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 33) και πέρασαν μπροστά στην 3η περίοδο (η οποία έκλεισε με σκορ 48 – 49), αλλά παράλληλα είχαν ένα καταστροφικό 4ο Δεκάλεπτο από το οποίο δεν κατάφεραν να ανακάμψουν και τους παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να παίρνουν με πρωταγωνιστή τον Καπαρελιώτη Ε. κυριολεκτικά φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων (με 5 συνολικά τρίποντα στην 4η περίοδο) με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά 10+ πόντων και τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Τσατσής