27/06/2019 21:40 Cup B 18/19 40'

Mytilineos228161864
ThinkDigital148131449

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ.και της THINK DIGITAL GROUP (TDG), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν γρήγορες επιθέσεις, ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ μπήκε ζεστός και πήρε διαφορά 6 πόντων, αλλά οι αντίπαλοι του αντέδρασαν με δικό τους run 0 – 6  και το σκορ έγινε 8 – 6 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι πάικτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ άρχισαν να ευνοούνται από το γρήγορο παιχνίδι και με ένα εντυπωσιακό σερί 9 – 0 πήραν διψήφια διαφορά, η παραγωγή παρέμεινε καλή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 22 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός έγινε σταδιακά όλο και πιο γρήγορος, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καλό και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες της THINK DIGITAL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κοντρολλάρουν το τέμπο και να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και τους παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να επιβάλουν το παιχνίδι τους και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή και διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς κατάφεραν να πάρουν και να διατηρήσουν μία σταθερή διαφορά 10+ πόντων παίρνοντας τελικά την Νίκη και την Πρόκριση.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Σκαλτσής