09/11/2017 21:30 Elite League A 17/18 40'

Nestle2312241271
Ποσειδωνία1415171157

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της NESTLE και της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 57.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια στο παρκέ, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε γρήγορο ρυθμό με πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών και επιθέσεις στο transition, οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από το γρήγορο τέμπο και το σκορ ήταν 10 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της NESTLE συνέχισαν να βρισκουν σε ρυθμό τα ελεύθερα τρίποντα και ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές, με το τέμπο του αγώνα όμως να πέφτει και οι επιθέσεις να είναι κυρίως σετ, η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ πόσταρε συστηματικά τους ψηλούς της, βρήκε λύσεις και μείωσε σε μία κατοχή αλλά τελικά οι αντίπαλοι της με buzzer beater τρίποντο του Δημητρίου Δ. και ένα συνολικό run 8 – 0 έκλεισαν την περίοδο με σκορ 23 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες από την αρχή πιο δυνατές και είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία οι γηπεδούχοι πίεσαν και πάλι για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ και ανέβασαν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα, όμως και οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια από τους Ρέππα Κ. και Ανδριόπουλο Ν. μείωσαν σε 26 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες της NESTLE συνέχισαν να βρίσκονται σε εξαιρετικό ρυθμό και να έχουν πιο καθαρές τελικές επιλογές από τους αντιπάλους τους οι οποίοι δεν κατάφεραν να σπάσουν την ζώνη από την γραμμή των 3 πόντων, η παράγωγή τους ήταν σχεδόν αποκλειστικά από το ζωγραφιστό και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 35 – 29.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την NESTLE να έχει μεγαλύτερη παραγωγή από assist, την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και στην ρακέτα (με αιχμή τον Ανδριόπουλο Ν.), οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό και ορθολογικό μπάσκετ και το σκορ με 2 σερί τρίποντα του Ζαγκά Α. (και ένα mini run της ομάδας του) ήταν 43 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η NESTLE αντέδρασε γυρίζοντας σε άμυνα man και με πρωταγωνιστές τους Θεοχάρη Α. και Καλογεράκη Σ. (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά) ξαναπήρε προβάδισμα 3 κατοχών και πάλι με Buzzer Beater τρίποντο του Δημητρίου Δ. η περίοδος έκλεισε με σκορ 59 – 46.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη επιθετικά μέρα και τους παίκτες της NESTLE να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά 10+ πόντων πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ Σ. με 18 (1) και ΓΚΟΥΤΣΙΔΗΣ Δ. με 16 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΣ Ν. με 27 και ΖΑΓΚΑΣ Α. με 11 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αθανασόπουλος, Αμπελίδης