53 - 65

14/01/2016 22:00 League A 15/16 40'

Nestle119221153
Τοξότης1610142565

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Nestlé και του Τοξότη Πεύκης, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα με αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά και οι δύο ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 5–6. Στο δεύτερο μισό οι παίκτες του Τοξότη ανέβασαν το τέμπο του παιχνιδιού, πίεσαν για αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να πάρουν μία διαφορά δύο κατόχων 3 λεπτά πριν το τέλος και εφαρμόζοντας παράλληλα full press έκλεισαν την περίοδο με σκορ 11-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Nestle γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 3–2, με το παιχνίδι από την αρχή να αποκτά φρενήρη ρυθμό με απόπειρες αιφνιδιασμών, γρήγορες επιθέσεις, πιεστικές και physical άμυνες και από τις δύο πλευρές, με τους φιλοξενούμενους όμως να διατηρούν μια διαφορά 1–2 κατόχων και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 18 – 21. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι συνέχισε με χαμηλά ποσοστά αλλά καλές άμυνες και πολύ ενέργεια και από τις δύο ομάδες. Παρόλα αυτά ήταν εμφανές πως ο γρήγορος ρυθμός ευνοούσε τον Τοξότη ο οποίος διατήρησε το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 20 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι και πάλι σε γρήγορο τέμπο με τον Τοξότη να ασκεί full press, την Nestle σε άμυνα ζώνης 3-2 και τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως με αιφνιδιασμούς. Και πάλι όμως η ομάδα του Τοξότη ευνοήθηκε από τον γρήγορο τέμπο και πήρε μια διαφορά 10 πόντων στα πρώτα 4 λεπτά, αλλά η Nestle αντέδρασε άμεσα και μάζεψε τη διαφορά σε τέσσερις πόντους στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό η Nestle συνέχισε το run και κυρίως με άμυνες και αιφνιδιασμούς και πιο καθαρό μυαλό απέναντι στο press πέρασε μπροστά 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου η οποία έκλεισε με σκορ 42 – 40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Nestle από την αρχή δεν αντέδρασε καλά στο συνεχές full press των αντιπάλων, έχασε τη συγκέντρωσή της, οδηγήθηκε σε λάθη ή βιαστικές επιθέσεις με αποτέλεσμα να τροφοδοτήσει τον Τοξότη με αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια με το σκορ να είναι 44–49 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία πέντε λεπτά η ομάδα της Nestlé συνέχισε να έχει επιθετικά προβλήματα, δείχνοντας παράλληλα και σημάδια κόπωσης με την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και να φτάνει στους 10 πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος και τον Τοξότη να την διατηρεί έως το τέλος του αγώνα παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος Χ. με 13 (3) και Λυκούσης Δ. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ασημάκης Ν. με 11 (δύο) και Νικολακάκης Π. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.