68 - 83

07/12/2016 20:30 League B2 16/17 40'

Nestle1520181568
KPMG2616231883

Σε έναν αγώνα μεταξύ της NESTLE και της KPMG, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορώνεται στο τελικό 68 – 83.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν ζέστες από την γραμμή των 3 πόντων, ανταλλάσοντας εύστοχα τρίποντα στα πρώτα 2 λεπτά, ενώ στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε εξαιρετικό ρυθμό, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, καλό spacing και περιστασιακές απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες, με το σκορ να είναι 8–13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία ο Χρυσάγης Ι. της KPMG συνέχισε να είναι ζεστός στα μακρινά σουτ, ανεβάζοντας το προβάδισμα σε 3 κατοχές για την ομάδα του, με την Nestle να βρίσκει πολλά ελεύθερα σουτ από μέση απόσταση αλλά να μην είναι εύστοχη, σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι διατήρησαν προβάδισμα 2–3 κατοχών και η περίοδος τελικά να κλείνει με σκορ 15 – 26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας συνέχισε σε πολύ καλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να έχουν καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και καλές τελικές επιλογές, αλλά τους φιλοξενούμενους να διατηρούν προβάδισμα 3+ κατοχών, έχοντας καλύτερα ποσοστά και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς να βρίσκουν εύκολα καλάθια με το σκορ να είναι 23 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η ομάδα της Nestle συνέχισε ένα έχει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στη ζώνη, με την KPMG να συνεχίσει να έχει εξαιρετικό ρυθμό και πολυπρόσωπη επίθεση, ανεβάζοντας το προβάδισμα στους 17 πόντους. Οι γηπεδούχοι στην προσπάθεια τοιυς να αντιδράσουν γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 3–2, με αποτέλεσμα να βγάλουν τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και τις μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς, μειώνοντας σε 10 πόντους και κάνοντας ένα run 12 – 0 στα τελευταία 3 λεπτά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 35 – 42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Nestle συνέχισε το run, μειώνοντας σε 6 πόντους αλλά και η ομάδα της KPMG άρχισε να προσαρμόζεται στην ζώνη, να δείχνει περισσότερη υπομονή, να έχει καλύτερη γυκλοφορία της μπάλας και να βρίσκει συστηματική παραγωγή από assist με αποτέλεσμα να ανεβάσει και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το σκορ να είναι 44 – 51 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και πάλι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν όμορφο μπάσκετ, να ψάχνουν τις σωστές επιλογές, να παίζουν καλές αλλά καθαρές άμυνες, με την Nestle να κάνει ένα ακόμα run 6 – 0 και να μειώνει σε έναν πόντο, αλλά και με τους φιλοξενούμενους με 3 σερί τρίποντα του Μαρμαρίδη Σ. να καταφέρουν να ανεβάσουν το προβάδισμα και πάλι σε 3 κατοχές με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 53 – 65.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Nestle άσκησαν press από την αρχή, αλλά με τους παίκτες της KPMG να αντιδρούν καλά απέναντι στο press, και να βρίσκουν συστηματικές λύσεις από τους Μαρμαρίδη Σ., Χρυσάγη Ι. και Καλλινίδη Θ., κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου, οι γηπεδούχοι άρχισαν να μην έχουν καλή γλώσσα σώματος και με το σκορ να είναι 59 – 78 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Nestle να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα, τους παίκτες της KPMG να συνεχίζουν να είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαρμαρίδης Σ. με 34 (6) και Χρυσάγης Ι. με 19 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Λυκούσης Δ. με 16 και Αρμένης Ν. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.