60 - 68

03/06/2019 21:10 Play Off Major Super League 18/19 40'

Nestle221217960
Loreal1519151968

Το 2-1 και την πρόκριση στην 4άδα της Major Superleague  έκανε η ομάδα της LOREAL απέναντι στην  ομάδα της NESTLE το βράδυ της Δευτέρας στο γήπεδο του All Star Arena. Η ομάδα του Νίκα κατάφερε με το πάθος της και την ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ να επικρατήσει με 68-60 των σπουδαίων αντιπάλων του και να πανηγυρίσει μια τεράστια πρόκριση! Η NESTLE έφτασε και εκείνη κοντά στην πρόκριση όμως κάποιες απουσίες και κάποιοι παίκτες που ήταν ανέτοιμοι λόγω τραυματισμών επηρέασαν την απόδοση της και μοιραία την οδήγησαν στον αποκλεισμό.

Το παιχνίδι ήταν το πιο αμφίρροπο από τα 3 που διεξήχθησαν στη σειρά αυτή. Η NESTLE μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με καλή κυκλοφορία της μπάλας έβρισκε εύκολα λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης της LOREAL. Οι Καλογεράκης, Γκούρος και Σελιτάς σκόραραν και έδωσαν το μέγιστο προβάδισμα στην ομάδα τους (18-6). Ο κόουτς Νίκας άλλαξε την άμυνα από ζώνη σε man to man ανεβάζοντας την πίεση πάνω στο Σελιτά, ενώ από τη NESTLE ο Γκούρος, όντας ανέτοιμος εξαιτίας του τραυματισμού του, βγήκε και κάποιες ανάσες. Οι Χρονόπουλος και Δασκαλάκης με σουτ από την περιφέρεια μείωσαν σε 19-11 και οι Γεωργουλάς και Λουγιάκης με βολές έριξαν και άλλο τη διαφορά (19-15).  Ο Καλογεράκης με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 22-15 του δεκαλέπτου.

Η LOREAL έφτασε πολύ γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα στην 2η περίοδο με νέο τρίποντο του Δασκαλάκη και πόντους από τους Αξαμπανόπουλο και Λουγιάκη (23-23). Η NESTLE δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους προς το καλάθι όμως τα τρίποντα των Σελιτά και Χανιόγλου (2) την κράτησαν κοντά στο σκορ, με τη LOREAL να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα, όμως να βλέπει το Λουγιάκη να φορτώνεται με 4 φάουλ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, που έληξε ισόπαλο με 34-34!

Με το Σελιτά να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες και το Λουγιάκη εκτός ματς η NESTLE πήρε ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (44-39) στην αρχή του 2ου ημιχρόνου που όμως εξανεμίστηκε γρήγορα χάρη σε ένα σερί 0-7 της LOREAL (44-46) Οι Γκούρος και Σελιτάς έδωσαν και πάλι προβάδισμα στην ομάδα τους (49-46) με τον Δασκαλάκη να ισοφαρίζει και τον Καλογεράκη να κάνει το 51-49 του δεκαλέπτου.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τη LOREAL να κυριαρχεί στο παρκέ. Η πιεστική άμυνα του Μανιάτη στο Σελιτά και τα εύστοχα τρίποντα των Μαργαρίτη και Μανιάτη έδωσαν ένα προβάδισμα 6 πόντων στους φιλοξενούμενους. Το 5ο φάουλ του Λουγιάκη με 6,54’’ να απομένουν δεν ανάκοψε το ρυθμό τους με την διαφορά να φτάνει τους 8 πόντους (52-60). Ένα προσωπικό σερί 6-0 του Σελιτά έφερε και πάλι τη διαφορά στη μία κατοχή (58-60) με 2,40’’ να απομένουν δύο δύσκολα καλάθια όμως των Αξαμπανόπουλου και Γεωργουλά  έδωσαν αέρα 6 πόντων στη LOREAL στο 1,35’’ (58-64). Οι Σελιτάς και Γκούρος με ½ βολές έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν στους 2 τη διαφορά (60-64) με το Δασκαλάκη να κάνει το 60-66 και να κλειδώνει ουσιαστικά το ματς με το χρόνο που απομένει να μην είναι αρκετός για την ανατροπή.

Οι Αξαμπανόπουλος, Δασκαλάκης, Λουγιάκης  και Γεωργουλάς οι καλύτεροι της LOREAL με την άμυνα των Μαργαρίτη και κυρίως Μανιάτη πάνω στο Σελιτά να είναι το κλειδί της νίκης. Οι Σελιτάς, Καλογεράκης και Γκούρος οι καλύτεροι για τη NESTLE!

Διαιτητές : Ζιώγας,Κολοκυθάς.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Τζαφέρης Δημήτριος  (Παίκτης NESTLE):

Απόψε πραγματοποιήθηκε ένα πολύ ωραίο ματς, με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά. Θεωρώ ότι στο τέλος το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η ομάδα της L’Oreal βρέθηκε σε καλύτερη μέρα από εμάς επιθετικά, και κατάφερε να κερδίσει την πρόκριση.

Χρονόπουλος Θοδωρής (Αρχηγός LOREAL ) :

Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με φοβερές διακυμάνσεις και είμαστε πολύ χαρούμενοι που θα συμμετάσχουμε για 3η συνεχόμενη χρονιά στο Final4. Η Νestle είναι μια πολύ καλή ομάδα και αυτό κάνει την νίκη μας ακόμα μεγαλύτερη. Αξίζουν Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της L’Oreal που το πίστεψαν καθ’ όλη την διάρκεια της διοργάνωσης και ήθελαν την χθεσινή νίκη! L’Oreal is beauty, Basket is beauty!!