OΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ – ONASSIS GROUP

02/11/2017 20:00 Commercial League 17/18 40'

Enersize Sport Club
Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της OΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ και του ONASSIS GROUP, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με το σκορ να διαμορφώνεται σο τελικό 44 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, η Ολυμπιακή Ζυθοποιία πόσταρε συστηματικά τον Μεγαλοοικονόμου Ι., ενώ η ONASSIS GROUP πίεσε το τέμπο του αγώνα, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 7 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρουσιάστηκαν νευρικοί στις τελικές επιλογές τους, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, τις επιθέσεις να γίνονται όλο και πιο γρήγορες και το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 12 – 9.

Στο 2ο Δεκαλεπτο από την αρχή το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ γρήγορο τέμπο, με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές στα πρώτα 3 λεπτά αλλά στην πορεία ο ρυθμός έπεσε, οι δύο αντιπαλοι προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ ήταν 15 – 14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο ομάδες εκτέλεσαν τα συστήματα τους, έδειξαν υπομονή και βελτίωσαν τα ποσοσστά τους και με ένα εντυπωσιακό Buzzer Beater τρίποντο του Γιαννόπουλου Μ. το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23 – 22.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες μπήκαν με διάθεση, έπαιξαν μπάσκετ χωρίς σκοπιμότητες, έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 28 – 28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο 2ο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι άμυνες δυνάμωσαν και πάλι και άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες με δυσκολία βρήκαν καθαρές τελικές επιλογές απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 31 – 33.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο και πάλι οι γηπεδούχοι σημάδεψαν τους ψηλούς τους, ενώ αμυντικά πίεσαν την μπάλα, έκαναν παγίδες, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Τσαγκάρη Χ. και διατήρησαν το προβάδισμα αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γιαννόπουλου Μ. ισοφάρισαν με το σκορ να είναι 37 – 37 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα επόμενα λεπτά της περιόδου οι παίκτες της ONASSIS GROUP άσκησαν full press, οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, η Ολυμπιακή Ζυθοποιία βρήκε διαδοχικές λύσεις από τον Διαμαντόπουλο Σ. και το σκορ ήταν 42 – 40 με 2′, με καλάθι του Λαρόζα Σ. 42 – 42 με 1:25” και με καλάθι του Τσαγκάρη Χ. 44 – 42 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι άμυνες κυριάρχησαν και το σκορ έμεινε ίδιο με 20” και κατοχή για ONASSIS GROUP στην οποία ο Λαρόζας Σ. ευστόχησε σε εκπληκτικό υπό πίεση τρίποντο και διαμόρφωσε το σκορ σε 44 – 45, αφήνοντας στην αντίπαλη ομάδα 3” για επίθεση στα οποία οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΜΕΓΑΛΟΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Ι. με 12 και ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ Β. με 8 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Γ. με 13 και ΖΕΡΒΑΣ Η. με 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Η., Αργυρούδης Μ.