ORACLE – ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ

29/11/2017 19:00 Commercial League 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ της ORACLE και της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μια καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις, έδειξαν υπομονή και γύρισαν την μπάλα παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ με το σκορ να είναι 9 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι προτίμησαν μεγάλες επιθέσεις, οι δύο αντίπαλοι έδειξαν μεαχητικότητα και στις δύο πλευρές, οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι δύο ομάδες αντάλλαξαν εύστοχα σουτ 3 πόντων, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε ζώνη 2 – 3, το παιχνίδι απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό αλλά οι γηπεδούχοι με διαδοχικά καλάθια σε αιφνιδιασμούς ευνοήθηκαν παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 26 – 18 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία η ORACLE με τρίποντο του ΣΤΑΥΡΙΑΝΙΔΗ Ν. ανέβασε την διαφορά σε 10+ πόντους, με τους αντιπάλους της να αρχίζουν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και έχοντας βιαστικές τελικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά είδαν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40 – 22.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα κερδίζοντας τα επιμέρους σκορ των δύο τελευταίων περιόδων και τους παίκτες της ORACLE να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΜΠΟΥΤΑΣ Α. με 17 και ΣΤΑΥΡΙΑΝΙΔΗΣ Ν. με 16 (4) ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΕΓΑΛΟΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Ι. με 18 και ΤΣΑΓΚΑΡΗΣ Χ. με 17 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλαιτζάκης, Αργυρούδης