23/02/2017 20:00 League C6 16/17 40'

Oracle122381457
Σ.Υ.Τ.Α.1413161154

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ORACLE και της ΣΥΤΑ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, αλλά η Oracle έχοντας καλύτερες αποστάσεις και ποσοστά στα μακρινά σουτ πήρε προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 7–4 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βασίζονται σε σουτ 3 πόντων, ενώ οι φιλοιξενούμενοι άρχισαν σιγά σιγά να σημαδεύουν την ρακέτα των αντιπάλων με πρωταγωνιστές τους Καλαμπόκη Β. και Επικαρύδη Α., ενώ παράλληλα πίεσαν και για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να μειώσουν και να περάσουν μπροστά και η περίοδος να κλείσει με σκορ 12 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με 2 διαδοχικά τρίποντα των Κρεούζη Ν. και Θεοδωρόπουλο Δ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών (με ένα συνολικό run 8–0 στα πρώτα 2 λεπτά), ενώ παράλληλα έκλεισαν τη ζώνη τους με αποτέλεσμα οι παίκτες της ΣΥΤΑ να περιορίζονται σε μακρινά σουτ και το σκορ να είναι 25 – 19 στα πρώτα 5  λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες της Oracle άρχισαν να τροφοδοτούν και τους ψηλούς τους, έχοντας πολυπρόσωπη επίθεση, πολύ καλή παραγωγή από assist και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ πήραν προβάδισμα 10+ πόντων, με τους αντιπάλους τους να έχουν κολλήσει στις οργανωμένες επιθέσεις τους μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου πιέζοντας και πάλι για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ (με αιχμή τους Βελισσαρίου Π. και Καλαμπόκη Β.) με αποτέλεσμα να βρουν λύσεις μειώνοντας σε 5 πόντους και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 35 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε man, ενώ επιθετικά πίεσαν και πάλι τον ρυθμό με επιθέσεις στο transition, ευνοήθηκαν και πάλι από το γρήγορο τέμπο και με τρίποντο του Καλαμπόκη Β. μείωσαν σε 2 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά, με τους παίκτες της Oracle να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στο man αλλά να διατηρούν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 37 – 33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες έδειξαν υπομονή επιθετικά, έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες αλλά παράλληλα ανέβασαν και την ενέργεια τους αμυντικά και στα ριμπάουντ, μένοντας κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος της περιόδου ήταν 43 – 43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες με σχετικά χαμηλά ποσοστά, συνεχίζοντας σε σετ επιθέσεις αλλά με την Oracle να αρχίζει να κυριαρχεί (με πρωταγωνιστές τους Θώμο Κ. και Γκούση Γ.) στα ριμπάουντ, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ να είναι 46 – 46 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι με εύστοχο τρίποντο του Ταραμά Α. πήραν προβάδισμα 3 πόντων αλλά ο Γκούσης Γ. απάντησε με 2 διαδοχικά τρίποντα και διαμόρφωσε το σκορ σε 54 – 51 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά και οι δύο ομάδες παρουσίασαν σημάδια κόπωσης, όμως παράλληλα συνέχισαν να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι παίκτες της Oracle έχοντας πιο καθαρό μυαλό επιθετικά κατάφεραν να διατηρήσουν προβάδισμα 1-2 κατοχών παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκούσης Γ. με 17 (2) και Κρεούζης Ν. με 9 (1), ενώ πως φιλοξενούμενους οι Καλαμπόκης Β. με 23 (4) και Επικαρίδης Α. με 12 πόντους αντίστοιχα.