29/03/2017 20:00 League C6 16/17 40'

Pernod Ricard Hellas915191457
ΣΙ ΠΙ1213142564

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Στο παιχνίδι της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της PERNOD RICARD και της ΣΙ ΠΙ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 64.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι από την αρχή σε καλό και γρήγορο ρυθμό, με τους παίκτες και από τις δύο ομάδες να βασιζονται σε προσωπικές ενέργειες αλλά να έχουν καλά πατήματα, να σημαδεύουν την ρακέτα των αντιπάλων και το σκορ να είναι 7 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δύο ομάδες επέλεξαν μεγάλες επιθέσεις αλλά και οι δύο παρουσιάστηκαν στατικές επιθετικά, με την ΣΙ ΠΙ όμως με buzzer beater τρίποντο του Καμαράτου Ι. να κλείνει την περίοδο με σκορ 9 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με εύστοχο τρίποντο του Δαλμυρά Κ. η ΣΙ ΠΙ πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και στην αμέσως επόμενη κατοχή πάλι με καλάθι του Δαλμυρά Κ. πήρε προβάδισμα 8 πόντων, με τις άμυνες στην πορεία να δυναμώνουν, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 2 – 3, οι αντίπαλοι τους όμως αντέδρασαν καλά και μάζεψαν την διαφορά με το σκορ να είναι 16 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές άρχισαν να ζεσταίνονται επιθετικά, ο Μορφιάδης Π. με εύστοχο τρίποντο (και 8 σερί πόντους για την ομάδα του) ισοφάρισε, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε καλό και γρήγορο τέμπο και οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 24 – 25.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της Pernod Ricard μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα, είχαν διαδοχικές assist και είδαν τον Επιτροπάκη Κ. ξυπνάει επιθετικά, κάνοντας ένα run 9 – 0 και παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών, η ΣΙ ΠΙ έμεινε χωρίς καλάθι στα πρώτα 4+ λεπτά και το σκορ ήταν 35 – 28 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βελτιώνονται και στις δύο πλευρές, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και με 7 σερί πόντους από τον Δαλμυρά Κ. μείωσαν σε 2 πόντους, η Pernod Ricard πόσταρε τους ψηλούς της, διατήρησε το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 43 – 39.

Στο 4ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, τον ρυθμό του αγώνα σιγά σιγά να ανεβαίνει, τους παίκτες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, τα ποσοστά να είναι σχετικά χαμηλά αλλά η ΣΙ ΠΙ με διαδοχικά εύστοχα σουτ του Κυπραίου Α. και Καμαράτου Ι. (με 2 σερί τρίποντα) πήρε ξανά το προβάδισμα με το σκορ να είναι 50 – 51 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να τροφοδοτούν τους ψηλούς τους και να βγάζουν μεγάλη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα ούτε να περιορίσουν τον Δαλμυρά Κ. ο οποίος πήρε και πάλι φωτιά και με διαδοχικά isos και 10 σερί πόντους κουβάλησε την ομάδα του επιθετικά η οποία πήρε και διατήρησε ένα προβάδισμα 2+ κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Επιτροπάκης Κ. με 23 (3) και Μορφιάδης Π. με 13 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Δαλμυράς Κ. με 38 (3) και Καμαράτος Ι. με 14 (4) πόντους αντίστοιχα.