13/02/2017 20:30 League C3 16/17 40'

Pernod Ricard Hellas1417132165
Adidas131611747

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της PERNOD RICARD και της ADIDAS, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 47.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η Pernod Ricard μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στα πρώτα 2 λεπτά, έχοντας πιο καθαρές τελικές επιλογές και παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες επιθέσεις, με τους γηπεδούχους να ευνοούνται από τον αργο ρυθμό, τους φιλοξενούμενους να δείχνουν μαχητικότητα στα επιθετικά ριμπάουντ αλλά να επιλέγουν πολλά μακρινά στατικά σουτ και το σκορ να είναι 8–2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η Adidas πίεσε αμυντικά την μπάλα και τις πρώτες πάσες, ενώ επιθετικά άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να βελτιώνει την κίνηση μακριά από την μπάλα με αποτέλεσμα να κάνει ένα run και να περάσει μπροστά, το τέμπο του αγώνα σιγά σιγά να ανεβαίνει και η περίοδος να κλείνει με σκορ 14 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε καλό ρυθμό, με γρήγορες επιθέσεις και απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες, με τα ποσοστά να παραμένουν καλά, τις δύο ομάδες με καλή παραγωγή από assist και το σκορ να είναι 22 – 23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ, με καθαρές άμυνες, σωστές επιθετικές επιλογές και πολλές assist, αλλά τις άμυνες να δυναμώνουν στα τελευταία 2 λεπτά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Pernod Ricard με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Αβούρη Ι. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με το παιχνίδι και πάλι σε γρήγορο ρυθμό, τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια αμυντικά, τα ποσοστά πέφτουν και το σκορ να είναι 38 – 33 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Adidas άσκησαν press με αποτέλεσμα να βγάλουν διαδοχικές άμυνες και με τρίποντο του Βουγιούκα Λ. ισοφάρισαν, τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ αλλά οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά τον Επιτροπάκη Κ. έκλεισαν τελικά την περίοδο με σκορ 44 – 40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αρχή με ποστάρισμα του Ψωμά Ι. η Pernod Ricard πήρε προβάδισαμ 6 πόντων, ενώ στην πορεία με διαδοχικές assist και καλάθια από τους Ψωμά I. και Λάσπα Φ. ανέβασε την διαφορά στους 10+ πόντους στα πρώτα 3 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες της Adidas προσπάθησαν να αντιδράσουν ασκώντας και πάλι press, αλλά οι αντίπαλοι τους διατήρησαν το καθαρό μυαλό και συνέχισαν να σημαδεύουν το ζωγραφιστό (σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι συνέχισαν να επιλέγουν τα μακρινά σουτ) με το σκορ να είναι 53 – 43 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο ζωγραφιστό και στα ριμπάουντ (έχοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις), με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν καθαρό μυαλό επιθετικά, με αποτέλεσμα η διαφορά μα ανέβει στους 10+ πόντους και η Pernod Ricard να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Επιτροπάκης Κ. με 15 και Λάσπας Φ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χριστοδουλάκης Κ. με 13 (1) και Βουγιούκας Λ. με 12 (3) πόντους αντίστοιχα.