44 - 43

05/04/2017 22:00 League C6 16/17 40'

Pernod Ricard Hellas111491044
Alpha-Label1210111043

Στο παιχνίδι της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της PERNOD RICARD και της ALPHA LABEL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44 – 43.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα λεπτά, αλλά με την Pernod Ricard να έχει καλύτερη παραγωγή από assist παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών, τους αντιπάλους της όμως να αρχίζουν να πιέζουν τον ρυθμό του αγώνα, να μειώνουν σε έναν πόντο και το σκορ να είναι 7 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προτιμούν σετ επιθέσεις, σε αντίθεση με τους παίκτες της Alpha Label η οποία με αιχμή τον Καίφα Π. συνέχισε να τρέχει σε αιφνιδιασμούς, τις δύο ομάδες να έχουν βρει ρυθμό επιθετικά και παράλληλα να παίζουν καθαρές άμυνες, μένοντας κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος της περιόδου ήταν 11 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι άσκησαν πιο πιεστική άμυνα, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να παρουσιάζονται στατικοί στα πρώτα λεπτά αλλά στην πορεία βρήκαν και πάλι ρυθμό, έψαξαν τις ελεύθερες επιλογές και το σκορ ήταν 15 – 18 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι παίκτες της Alpha Label άρχισαν να κυριαρχούν στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστή σε αυτόν τον τομέα τον Καίφα Π., ο οποίος συνέχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς, η ομάδα του βρήκε εύκολα καλάθια και πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν άμεσα, ακολούθησαν το γρήγορο τέμπο με αιχμή τον Επιτροπάκη Κ. και με αισθητή βελτίωση στα ριμπάουτ με την συμβολή του Φώτου Σ. έκαναν run 8 – 0 και πέρασαν μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25 – 22.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο και από τις δύο ομάδες αλλά η Alpha Label ευνοήθηκε από αυτόν τον ρυθμό και πάλι με διαδοχικά καλάθια από αιφνιδιασμούς των Καίφα Π. και Χατζηνικολάου Ι. ξαναπήρε το προβάδισμα, η Pernod Ricard έμεινε χωρίς καλάθι και σκορ ήταν  25 – 30 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με 2 σερί κλεψίματα και αιφνιδιασμούς του Επιτροπάκη Κ. μείωσαν σε μία κατοχή, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Λάντζα Ε. κυριάρχησαν πάλι στα ριμπάουντ και βρήκαν παραγωγή στην ρακέτα, αλλά οι αντίπαλοι τους με 2 σερί τρίποντα του Μορφιάδη Π. πέρασαν και πάλι μπροστά με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 34 – 33.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρουσιάστηκαν νευρικοί στον αγωνιστικό χώρο, περιορίστηκαν σε σετ επιθέσεις και στατικά μακρινά σουτ, έμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, με τις άμυνες να είναι καλές, να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ 38 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι δύο αντίπαλοι παρουρίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης αλλά συνέχισαν να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, ενώ επιθετικά άρχισαν να σημαδεύουν το ζωγραφιστό και το σκορ διαμορφώθηκε σε 42 – 43 με 2′ και 44 – 43 με 40” για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν την νίκη αλλά και οι δύο κατάφεραν να βγάλουν άμυνες με το σκορ να παραμένει το ίδιο με 10” για λήξη και κατοχή για Alpha Label στην οποία ο Κούτρας Β. τράβηξε φάουλ και οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών με 1”, αλλά και στις 2 βολές η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι (κυριολεκτικά μπήκε και βγήκε 2 φορές) με αποτέλεσμα η ομάδα της  Pernod Ricard να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Επιτροπάκης Κ. με 16 (1) και Αβούρης Ι. με 4, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Λάντζας Ε. με 15 και Καίφας Π. με 13 πόντους αντίστοιχα.