15/12/2016 21:30 League C3 16/17 40'

Pernod Ricard Hellas514141447
Loreal1510131957

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της PERNOD RICARD και της LOREAL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και στα πρώτα 3 λεπτά, προσπαθώντας να βρουν τις σωστές επιλογές αλλά μην έχοντας συγκέντρωση στις τελικές προσπάθειες τους, αλλά με την Loreal να έχει καλύτερα πατήματα και να παίρνει προβάδισμα 2 κατoχών και το σκορ να είναι 2–6 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να βρίσκουν ελεύθερα σουτ αλλά να είναι άστοχοι, τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να βρίσκουν συστηματικές λύσεις στο ζωγραφιστό, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 2+ κατοχών, ο ρυθμός του αγώνα να ανεβαίνει στα τελευταία λεπτά, κάτι που ευνόησε την ομάδα της Loreal, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 5–15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν μετά από ριπάουντ για αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους, οι γηπεδούχοι να συνεχίζουν έχουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα βασιζόμενοι κυρίως σε μακρινά σουτ και χωρίς καλή κίνηση μακριά από την μπάλα, αλλά παράλληλα άρχισαν να δυναμώνουν την άμυνα τους, με το σκορ να είναι 13 – 22 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά, τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και την διαφορά να κυμαίνεται στους 10 πόντους μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου οι παίκτες της Pernod Ricard με ένα επιθετικό ξέσπασμα κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 19 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με δύο διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς μείωσαν σε 2 πόντους, ενώ στην πορεία με εύστοχο δίποντο του Επιτροπάκη Κ. ισοφάρισαν με το σκορ να είναι 25 – 25 στα πρώτα 2 λεπτά. Στην συνέχεια η Pernod Ricard συνέχισε το run και με εύστοχο τρίποντo του Επιτροπάκη Κ. πέρασε μπροστά, με την ομάδα της Loreal να παρουσιάζεται στατική και χωρίς ρυθμό και στις 2 πλευρές του γηπέδου και το σκορ να είναι 30 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Loreal έδειξε σημάδια ζωής αμυντικά, ενώ επιθετικά άρχισε να ποστάρει τον Αξαμπανόπουλο Δ., φορτώνοντας τους αντιπάλους τους με φάουλ και βρίσκοντας συστηματικές λύσεις, την Pernod Ricard από την άλλη πλευρά να βασίζεται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων, τις δύο ομάδες να πάνε neck and neck με δυνατές άμυνες και οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, αλλά η Loreal με ένα mini run 5–0 στο τελευταίο λεπτό να καταφέρνει να κλείσει την περίοδο με σκορ 33 – 38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια στο παρκέ, να επιλέγουν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, η Loreal να σημαδεύει τον Λουγιάκη Μ. στο ζωγραφιστό των αντιπάλων, η Pernod Ricard να έχει καλό spacing αλλά να συνεχίζει να ψάχνει υπερβολικά τα τρίποντα, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι της να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων στα πρώτα 4 λεπτά και το σκορ να είναι 40 – 49 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η Loreal συνέχισε να έχει πιο καθαρό μυαλό και να βρίσκει συστηματικές λύσεις (αμυντικά και επιθετικά) από τον Λουγιάκη Μ., η Pernod Ricard άρχισε να παρουσιάζει εμφανή σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει και πάλι σε διψήφια επίπεδα και η ομάδα της Loreal να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Επιτροπάκης Κ με 13 (1) και Λάσπας Φ. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δασκαλάκης Π. 18 (2) και Λουγιάκης Μ. με 12 πόντους αντίστοιχα.