Petrogaz136111444
Τοξότης2118101766

Γήπεδο Μπόθου
Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Με το δεξί ξεκίνησε όχι μόνο ο μήνας αλλά και η φετινή σεζόν για την ομάδα του Τοξότη Πεύκης αφού κέρδισε την ομάδα της Petrogaz με τελικό σκορ 44-66, εκμεταλλεύοντας στο έπακρο τις απουσίες της γηπεδούχου, η οποία αξίζει να σημειωθεί πως έπαιξε χωρίς 3 από τους βασικούς της παίχτες.

Πιο δυνατά ξεκίνησε η ομάδα του Τοξότη η οποία από το πρώτο λεπτό (και για όλο το παιχνίδι) έπαιξε Full Press με παγίδες με σκοπό να οδηγήσει την ομάδα της Petrogaz είτε σε λάθη είτε σε γρήγορες επιθέσεις, ενώ ταυτόχρονα προσπάθησε να ανεβάσει το τέμπο του παιχνιδιού και στην επίθεση πιέζοντας για όσο το δυνατόν περισσότερους αιφνιδιασμούς. Η γηπεδούχος απέφυγε τα πολλά λάθη από την πίεση του αντιπάλου ενώ ξεκίνησε αμυντικά με μία ζώνη 2-1-2, την οποία όμως ο Τοξότης τιμώρησε με συνεχόμενα εύστοχα σουτ 3 πόντων και καλή κυκλοφορία μπάλας με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 13-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Petrogaz προσπάθησε να βρει ισορροπία τόσο επιθετικά (τροφοδοτώντας συνεχώς τον Center Μαρκόπουλο Π.) αλλά και αμυντικά (τροποποιώντας την άμυνα ζώνης σε 3-2), αλλά το ξέφρενο τέμπο που επέβαλε στο παιχνίδι ο αντίπαλος οδήγησε σε κόπωση τους παίχτες της Petrogaz (η οποία ήταν εμφανής στην γλώσσα του σώματος τους), με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ να έχει διαμορφωθεί στο 19-39.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και την διαφορά να κυμαίνεται από 15 έως 22 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί πως παρότι την μεγάλη διαφορά οι παίχτες του Τοξότη δεν χαλάρωσαν καθόλου και συνέχισαν να δίνουν το 100% μέχρι το τελευταίο λεπτό!

Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Μαρκόπουλος και Καλύβας με 9 και 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ασημάκης και Γαζεπίδης με 18 και 10 πόντους αντίστοιχα.