PETROGAZ vs ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

14/12/2018 21:10 Super League B 18/19 7 40'

Ένα εκπληκτικό παιχνίδι έγινε το βράδυ της Παρασκευής 14/12 στο κλειστό του ΟΑΚΑ με την ομάδα του Μητροπολιτικού Κολλεγίου να παίρνει το ροζ φύλλο του αγώνα απέναντι στην ομάδας της Petrogaz. Ο αγώνας ήταν διαφήμιση για την κατηγορία με τις 2 ομάδες να διεκδικούν την νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να είναι εξίσου ανταγωνιστικές, η κάθε μια προσπαθούσε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να βγάλει στο παρκέ το πλάνο του προπονητή της. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν αμέσως στο τρίποντο του Αντωνόπουλου με το τρίποντο του Καράμπουλα και από εκείνο το σημείο μέχρι το 9 – 9 διατηρούσαν το προβάδισμα. Ο Καράμπουλας συνέχιζε να είναι πολύ δραστήριος επιθετικά για την ομάδα του, ενώ από την άλλη πότε ο Πισκούλης, πότε ο Τουμπανιάρης Π και πότε ο Σαμοΐλης με ατομικές τους ενέργειες έφεραν το ματς στα ίσα (11 – 11). Στο τέλος του δεκαλέπτου όμως οι φιλοξενούμενοι με το τρίποντο του Βαρβαρίδη κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 12 – 15.

Στην 2η περίοδο οι παίχτες του Κολλεγίου μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο γήπεδο και με πίεση στην άμυνα και με γρήγορους πόντους στο transition, έφτασαν την διαφορά στο +9 (16 – 25). Σε εκείνο το διάστημα όλα δούλευαν ρολόι για τους φιλοξενούμενους με τους Βοντετσιάνο, Βαρβαρίδη και Γούναρη να πετυχαίνουν έναν σερί 4 – 10. Οι γηπεδούχοι από την άλλη έκαναν πολλά αβίαστα λάθη αρχικά και λόγω της κακής τους ψυχολογίας έχαναν και πολλα ελεύθερα σουτ, κάτι που δεν μας συνηθίζουν. Ο coach Κουτσόπουλος προσπαθούσε με απανωτά time out να αφυπνίσει τους παίχτες του, αλλά η διαφορά εξακολουθούσε να είναι στους 9 πόντους. Σε εκείνο το σημείο όμως οι παίχτες της Petrogaz γύρισαν τον διακόπτη, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και με την βοήθεια του Τσάκαλη και του Πισκούλη το σκορ έγινε 27 – 30. Η αντίδραση όμως των φιλοξενούμενων ήρθε αμέσως και με 5 πόντους από τους Καράμπουλα και Δέμη το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ να είναι 27 – 35.

Στην 3η περίοδο οι παίχτες του Κολλεγίου συνέχισαν να παίζουν πολύ συγκεντρωμένοι στο πλάνο του coach Παναγόπουλου και έτσι συνέχισαν να διατηρούν μια διαφορά άνω των 10 πόντων. Βοντετσιάνος και Ελένης ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και με την δίκη τους επιθετική συμβολή το σκορ έγινε 33 – 44. Κάπου εκεί ο coach Κουτσόπουλος με συνεχής αλλαγές κατάφερε να βάλει δύσκολα στους αντιπάλους, έκλεισε τα κενά στην άμυνα και με την βοήθεια του Αντωνόπουλου,του Σαμοΐλη και του Τουμπανιάρη Π στο τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στους 4 (44 – 48).

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας έγινε συναρπαστικός. Τρομερό κοουτσάρισμα και από τους 2 προπονητές και η διαφορά εκεί που άνοιγε υπέρ των φιλοξενούμενων, αμέσως μαζευόταν και το ματς γινόταν πάλι derby. Ο Δέμης μαζί με τον Βαρβαρίδη και τον Γούναρη συνέβαλλαν στο να πάρει η ομάδα τους μια ανάσα και έτσι το σκορ έγινε 51 – 60. Οι παίχτες της Petrogaz όμως έβρισκαν συνεχώς λύσεις απέναντι στην αντίπαλη άμυνα και έτσι με μεθοδικότητα σε άμυνα και επίθεση και κυρίως με την υπερπροσπάθεια του Πισκούλη έφεραν το ματς αρχικά στο -3 και μετα στο -1 (69 – 70)! Εκεί μίλησε η ψυχραιμία των παιχτών του κολλεγίου όπου με την βολή του Βαρβαρίδη κατάφεραν και πήραν την νίκη με σκορ 69 – 71.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Δέμης με 19 πόντους, ενώ για την ομάδα της Petrogaz καταπληκτικός ήταν ο Πισκούλης με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Μαρτινάκος, Μαϊτού

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Βαρβαρίδης Βασίλειος (Παίχτης Μητρ. Κολλεγίου) : “Καλησπέρα. Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς. Τα παιδιά ήταν αήττητα. Παίξαμε ωραίο μπάσκετ και στο τελευταίο δεκάλεπτο ήμασταν ψύχραιμοι και πήραμε το ματς.”

Πισκούλης Νικόλαος (Παίχτης Petrogaz) : “Το παιχνίδι δίκαια το χάσαμε. Συνέχεια κάναμε λάθη, συνέχεια κυνηγούσαμε το σκορ. Πήγαμε στο τέλος να το κλέψουμε. Εντάξει δεν μπορέσαμε. Συγχαρητήρια στα παιδιά, παίξανε καλύτερα και δίκαια χάσαμε. Συνεχίζουμε.”