Pharmex1459937
ThinkDigital916221562

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της PHARMEX και της THINK DIGITAL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37 – 62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξύπνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν ενέργεια αλλά με χαμηλά ποσοστά και βιαστικές επιλογές με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 5 – 2. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις δύο ομάδες να έχουν ρυθμό, να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς, με την Pharmex όμως να διατηρεί μια διαφορά 1–2 κατoχών και την περίοδο να κλείνει με σκορ 14 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές επιθετικά, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες, αλλά την Think Digital να πιέζει συνεχώς για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να καταφέρει να βρει εύκολα καλάθια και να περάσει μπροστά με την Pharmex να έχει πρόβλημα απέναντι στη ζώνη και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 19 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερο ρυθμό, με περισσότερη ενέργεια και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς πήραν ένα προβάδισμα 10 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία και οι 2 ομάδες έγιναν πιο Physical στις άμυνες τους, ενώ η Pharmex άρχισε και αυτή να πιέζει για αιφνιδιασμούς. Στην πορεία και οι δύο ομάδες είχαν καλά ποσοστά, με την Think Digital όμως με περισσότερα σουτ 3 πόντων να ανεβάζει το προβάδισμα και την περίοδο να κλείνει με σκορ 28 – 47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους γηπεδούχους να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά και τους φιλοξενούμενους με περισσότερα επιθετικά όπλα και παραμένοντας σοβαροί και συγκεντρωμένοι διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας και πήραν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσέκερης Α. με 9 (1) και Καλαντζής Κ. με 7 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαντάς Ν. με 20 και Ντότσικας Ο. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.