Plantelt vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

19/06/2023 22:00 Play Off Commercial League B 22/23 40'

Στον ημιτελικό μεταξύ της Plantelt και της Oλυμπιακής Zυθοποιίας οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση με σκορ στο 43-36.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να προσαρμοστούν καλύτερα στις οργανωμένες επιθέσεις των αντιπάλων τους. Η ομάδα που είχε καλύτερο ξεκίνημα ηταν η γηπεδούχος η οποία χάρη στην κλειστή της άμυνα οδηγούσε τα αντίπαλα σουτ σε αστοχία και προηγούνταν με 7-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι λάθος πάσες που οι πρωτοπόροι έκαναν έδιναν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό και να εμφανιστεί πλήρης ανατροπή σκηνικού με εκείνους να προηγούνται με 7-11 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Plantelt αναδιοργανώθηκαν και παίζοντας αρκετά καλύτερα σε σχέση με τα προηγούμενα λεπτά ισοφάρισαν στους 13 πόντους στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, κρατώντας το ίδιο μομέντουμ πίεσαν στην άμυνα στραγγαλίζοντας την αντίπαλη επίθεση και έκλεβαν την μπάλα. Έτσι είχαν ένα επιμέρους σερί 10-2 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι 2 πλευρές επιθετικά εμφανίζονταν νωθρές. Οι παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας δοκίμασαν με γρήγορο παιχνίδι να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα αλλά η προσπάθειά τους αυτή έπεσε στο κενό με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 27-17. Στην πορεία ωστόσο ανέβασαν τον ρυθμό τους και μείωσαν τη διαφορά δημιουργώντας προϋποθέσεις για την ανατροπή στη συνέχεια. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +7 (29-22).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι βιαστικές επιθέσεις και η πίεση που ασκούσε η κάθε πλευρά κρατούσε το στάτους του αγώνα σταθερό.  Οι ομάδες με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη να έχουν επιμέρους σκορ 4-4 και στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κατακτήσουν τη νίκη αφού οι φιλοξενούμενοι παρά τα κλεψίματα τους έκαναν λάθη και ήταν άστοχοι.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ PLANTELT)

ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ Β. (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ)