Plantelt149131147
MR Healthtech65112042

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της Plantelt και της Mr Healthtech οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-42.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 στρατοπέδων παρατάχθηκαν με άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να αποκρούσουν τις οργανωμένες επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι με καλό γύρισμα της μπάλας και ταυτόχρονα η αστοχία των φιλοξενούμενων τους έφεραν μπροστά  στο σκορ με 8-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, με 2 σερί αιφνιδιασμούς και καλή άμυνα ανέβασαν το προβάδισμα τους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο, οι ομάδες ήταν νωθρές επιθετικά καθώς έμειναν για 2 λεπτά χωρίς σκορ. Αυτό επηρέασε την παραγωγικότητα τους παρά τις πολύ ωραίες πάσες των προπορευόμενων και το σκορ ήταν 18-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου επιχειρήθηκαν πολλά σουτ 3πόντων σε μια προσπάθεια να βρουν εναλλακτικούς τρόπους για σκοράρισμα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-11.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες της Plantelt με γρήγορες επιθέσεις απέκτησαν εύκολη πρόσβαση χωρίς όμως να μπορέσουν να αυξήσουν την υπερ τους διαφορά  και το σκορ ήταν 29-17 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους αλλά είχαν σαν πληγή τα επιθετικά ριμπάουντ που δεν τους επέτρεψαν να κατεβάσουν τη διαφορά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 36-22.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Mr Healthtech μείωσαν τη διαφορά οριακά αλλά απείχαν αρκετά από τη διεκδίκηση του αγώνα και το σκορ ήταν 37-30 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η αντεπίθεση τους, τους έφερε σε απόσταση 3 πόντων από τη νίκη (45-42). Σε εκείνο το σημείο όμως ήταν άστοχοι σε τρίποντο ισοφάρισης και εκεί χάθηκε η ευκαιρία τους για το ροζ φύλλο αγώνα. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι γηπεδούχοι σφράγισαν τη νίκη τους με σκορ 47-42.