16/05/2017 22:00 League C5 16/17 40'

Team1234OTT
Pleiades Shipping Agents17121991471
Μαστορας & Mood10181316966

Στον Αγώνα της πρώτης φάσης των Playoffs μεταξύ των PLEIADES και του ΜΑΣΤΟΡΑ & MOOD, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, με τον Μάστορα να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Νικόλα Τ. και έχοντας πολλές 2ες επιθέσεις πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά και τους παίκτες των Pleiades να βρίσκουν τα πατήματα τους σιγά σιγά, με το σκορ να είναι 5 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι με 2 μακρινά σουτ (τρίποντο και δίποντο) και 5 σερί πόντους του Αλεξίου Κ. πέρασαν μπροστά, ενώ παράλληλα πίεσαν τον ρυθμό του αγώνα με απόπειρες αιφνιδιασμών του Ζαλμά Σ. και ανέβασαν το προβάδισμα στις 3 κατοχές με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες ήταν από την αρχή πιο δυνατές, με το παιχνίδι να γυρίζει και πάλι σε σετ επιθέσεις, τα ποσοστά έπεσαν, οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν από τον αργό ρυθμό και με 2 σερί τρίποντα του Δολιανίτη Σ. μείωσαν και πέρασαν μπροστά, οι Pleiades με αιχμή τον Δεκαβάλλα Ο. και Ζαλμά Σ. προσπάθησαν να πιέσουν το τέμπο και το σκορ ήταν 20 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αμυντικά και στα ριμπάουντ, ο Μάστορας πόσταρε συστηματικά τους ψηλούς του, οι Pleiades άσκησαν πιο πιεστική άμυνα στην μπάλα και τος πρώτες πάσες και με διαδοχικά κλεψίματα και assist του Καραδεμήτρου Δ. διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών και τελικά με buzzer beater καλάθι του Αλεξίου Ν. ο Μάστορας έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 29 – 28.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι άμυνες είχαν το πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά, έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ και το σκορ ήταν 37 – 35 στα μισά της περιόδου, ενώ στην πορεία τα ποσοστά έπεσαν και άλλο, ο Μάστορας έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα μέχρι τα τελευταία 3 λεπτά όπου οι γηπεδούχοι άσκησαν και πάλι press και με τρίποντο του Λασκαρίδη Ο., βολές του Καραδεμήτρου Δ. και καλάθι του Ζαλμά Σ. ολοκλήρωσαν run 7 – 0 και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 48 – 41

Στο 4ο Δεκάλεπτο για μία ακόμη φορά τα ποσοστά ήταν πολύ χαμηλά στην αρχή, οι άμυνες έγιναν πιο physical, κάτι που ευνόησε την ομάδα του Μάστορα η οποία αργά αλλά σταθερά μείωσε και ισοφάρισε, με τους αντιπάλους της να περιορίζονται σε 2 μόλις πόντους και το σκορ ήταν 50 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα επόμενα 5 λεπτά οι παίκτες των Pleiades συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, με αποτέλεσμα ο Μάστορας να βγάζει άμυνες και με διαδοχικά καλάθια του Αγγέλη Π. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με τους γηπεδούχους να βασίζονται αποκλειστικά σε isos αλλά βρήκαν παραγωγή από τους Δεκαβάλλα Ο. και Ζαλμά Σ., με το σκορ να είναι 54 – 54 με 2′ και 56 – 57 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, με τις άμυνες όμως να κυριαρχούν και το σκορ παρέμεινε το ίδιο με τον Ζαλμά Σ. όμως να τραβάει στα τελευταία δευτερόλεπτα φάουλ, να ευστοχεί στην μία από τις δύο βολές και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι παίκτες των Pleiades μπήκαν με σαφώς μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση στον αγωνιστικό χώρο και με διαδοχικά κλεψίματα, τρίποντο του Αλεξίου Κ. και διαδοχικές assist του Δεκαβάλλα Ο. έκαναν ένα run 7 – 0 με το σκορ να είναι 64 – 57 με 2′ και 64 – 59 με 1′ για λήξη, τον Μάστορα να βρίσκει παραγωγή σχεδόν αποκλειστικά με βολές του Πολυχρονάκη Ζ. αλλά η ομάδα των Pleiades διατήρησε προβάδισμα 2 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λασκαρίδης Ο. με 18 (1) και Ζαλμάς Σ. με 21, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Δολιανίτης Σ. με 17 (2) και Παναγόπουλος Β. με 13 (2) πόντους αντίστοιχα.