53 - 51

14/03/2017 20:30 League C6 16/17 40'

Pleiades Shipping Agents1311171253
ΣΙ ΠΙ141513951

Στον αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ των PLEIADES και της  ΣΙ ΠΙ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, με την ΣΙ ΠΙ να βασίζεται σε προσωπικές ενέργειες του Δαλμυρά Κ., οι αντίπαλοι της βασίστηκαν και αυτοί σε isos με αποτέλεσμα τα ποσοστά να είναι σχετικά χαμηλά και το σκορ 4 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών αλλά οι παίκτες των Pleiades να αντιδρούν στο τελευταίο λεπτό και με 2 διαδοχικές assist του Παπαδόπουλου Χ. και 2 καλάθια του Ζαλμά Σ. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 13 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι Pleiades με εύστοχο σουτ του Σιδέρη Χ. πέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά και η ΣΙ ΠΙ βελτίωσε τον επιθετικό της προσανατολισμό ποστάροντας τον Μουσταφέρη Β. και βρήκε λύσεις, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 18 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και πάλι το τέμπο του αγώνα ανέβηκε με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, οι φιλοξενούμενοι όμως να ευνούνται από αυτό και με επιθετική αιχμή τον Δαλμυρά Κ. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24 – 29.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η ΣΙ ΠΙ έκανε ένα mini run 5 – 0 και πήρε προβάδισμα 10 πόντων, με την ομάδα των Pleiades όμως να αντιδρά άμεσα, βελτιώθηκε αμυντικά, έβγαλε διαδοχικές άμυνες και βρήκε συστηματικές λύσεις επιθετικά από τον Σιδέρη Χ., μείωσε και πέρασε μπροστά, οι παίκτες της ΣΙ ΠΙ έχασαν την συγκέντρωση τους και το σκορ ήταν 37 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι και πάλι σε σετ επιθέσεις, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πιο καθαρές τελικές επιλογές, να σταματάνε το run των αντιπάλων και η περίοδος να κλείνει με σκορ 41 – 42.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι άμυνες από την αρχή είχαν τον πρώτο λόγο, με τους γηπεδούχους αργά αλλά σταθερά με πολύτιμη συμβολή του Ζαλμά Σ. να επιβάλουν και πάλι γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, βρήκαν εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς, ενώ παράλληλα άρχισαν να κυριαρχούν και στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να ξαναπάρουν το προβάδισμα, αλλά και η ΣΙ ΠΙ έδειξε μαχητικότητα και έμεινε κοντά με το σκορ να είναι 49 – 46 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα ο Δαλμυράς Κ. αναγκάστηκε να κάτσει στον πάγκο λόγω τραυματισμού, με τους συμπαίκτες του όμως να συνεχίζουν να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με καλάθι του Μουσταφέρη Β. ισοφάρισαν με 2:30” και με βολές του Καμαράτου Ι. πέρασαν μπροστά με το σκορ 50 – 51 και 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά και οι δύο ομάδες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αμυντικά και στην μάχη των ριμπάουντ, με το σκορ να μένει το ίδιο έως το τελευταίο λεπτό όπου με 2 βολές του Βελλή Π. οι Pleiades ξαναπήραν τον προβάδισμα με το σκορ 52 – 51 με 38” και κατοχή για ΣΙ ΠΙ. Στην συγκεκριμένη κατοχή οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε λάθος, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των φάουλ και το σκορ διαμορφώθηκε σε 53 – 51 με 15” και κατοχή για ΣΙ ΠΙ όπου οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Κυπραίου Α. είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα οι Pleiades να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σιδέρης Χ. με 26 (3) και Ζαλμάς Σ. με 15 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Δαλμυράς Κ. με 20 (4) και Μουσταφέρης Β. με 14 πόντους αντίστοιχα.