61 - 38

16/01/2016 20:00 League C1 15/16 40'

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της PLEIADES και του GALATSI CITY BC (το οποίο αγωνίστηκε με απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 38.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά οι γηπεδούχοι με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και τελικές επιλογές κατάφεραν και πήραν μια διαφορά δύο κατόχων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρά επιθετικά προβλήματα, με βιαστικές επιλογές και κυρίως στατικές επιθέσεις, με αποτέλεσμα οι PLEIADES να βγάλουν διαδοχικές άμυνες, να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, κάτι που σε συνδυασμό με τα εξαιρετικά ποσοστά τους από τη γραμμή των 3 πόντων εκτόξευσε τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37 – 18!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του GALATSI CITY BC αντέδρασαν, ανέβασαν την ενέργεια τους κυρίως στην άμυνα, πίεσαν για αιφνιδιασμούς, βελτίωσαν τον ρυθμό τους στις σετ επιθέσεις και μείωσαν ελαφρά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45 – 34. Παρόλα αυτά στο τελευταίο δεκάλεπτο η προσπάθεια αυτή δεν συνεχίστηκε, μιας και οι παίκτες των φιλοξενούμενων άρχισαν να δείχνουν σημάδια κόπωσης και χάσανε την συγκέντρωσή τους κυρίως αμυντικά. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους αντέδρασαν, ανέβασαν ταχύτητα, πίεσαν και πάλι το ρυθμό του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να ανεβάσουν πάλι τη διαφορά στους + 20 πόντους και να πάρουν τελικά μία άνετη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σιδέρης Χ. με 17 (5) και Ζαλμάς Σ. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αντωνίου Δ. με 16 (1) και Παντελής Θ. με 6 (1) πόντους αντίστοιχα.