50 - 44

29/11/2017 22:00 Commercial League 17/18 40'

Raging Bulls1311151150
Σ.Υ.Τ.Α.41971444

Στον Αγώνα μεταξύ των RAGING BULLS και του Σ.Υ.Τ.Α, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 44.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2 ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και είχαν αρκετά αβίαστα λάθη, με τους Bulls να ευνοούνται ελαφρώς από αυτό το τέμπο και το σκορ ήταν 6 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι τους να βγάζουν διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς και η περίοδος να κλείσει με σκορ 13 – 4.

Στο 2ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά το τέμπο του αγώνα ήταν πιο αργό από την αρχή, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν σετ επιθέσεις, ο ΣΥΤΑ με goal foul του ΕΠΙΚΑΡΙΔΗ Α. μείωσε σε 2 κατοχές, οι BULLS αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και είδαν τους αντιπάλους τους να μειώνουν περαιτέρω και να ισοφαρίζουν σε 16 – 16 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι παίκτες του ΣΥΤΑ ευνοήθηκαν και πάλι από το αργό τέμπο και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και παραγωγή από assist πέρασαν μπροστά, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν επιθετική παραγωγή από επιθετικά ριμπάουντ του Κολλέρη Δ. αλλά βελτιώθηκαν επιθετικά στα τελευταία 2 λεπτά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 24 – 23.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες επιθέσεις με τα ποσοστά όμως να είναι πολύ χαμηλά, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και το σκορ ήταν 26 – 28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι ξύπνησαν επιθετικά, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό απέναντι στην ζώνη και έκαναν ένα run 13 – 0 με συνεχείς επιθέσεις στο transition με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 39 – 30.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες και πάλι σε οργανωμένες επιθέσεις από την αρχή, οι άμυνες ήταν πολύ καλές και κυριάρχησαν και πάλι, με τον ΣΥΤΑ όμως με 2 τρίποντα του ΣΤΑΥΡΑΓΓΕΛΟΥ Ε. να μειώνει σε 40 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Κάπου εκεί παρόλα αυτά ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και πάλι με τις δύο ομάδες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς κάτι όμως που και πάλι ευνόησε τελικά τους BULLS οι οποίοι συνεχίζοντας να κυριαρχούν στα ριμπάουντ με μεγάλη συμβολή του Κολλέρη Δ. κατάφεραν να ξαναπάρουν και να διατηρήσουν προβάδισμα 2 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κολλέρης Δ. με 15 και Γεραπετρίτης Γ. με 9 (3) ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΕΠΙΚΑΡΙΔΗΣ Α. με 13 (1) και ΠΑΓΟΠΟΥΛΟΣ Ν. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλαιτζάκης Δ., Αργυρούδης Μ.