Ravago vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

09/11/2023 21:30 Commercial League D 23/24 1 40'

Στον αγώνα μεταξύ της Ravago και της Ολυμπιακής Zυθοποιίας οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 50-58.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο πλευρών επέλεξαν άμυνα ατομική για να αμυνθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν η φιλοξενούμενοι καθώς στα πέντε πρώτα λεπτά προηγούταν με σκορ 4 5. Στην πορεία και οι δύο επιθέσεις βελτιωθηκαν βοηθώντας τους γηπεδούχους να τρέξουν το παιχνίδι και να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με σκορ 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κατάσταση αντιστράφηκε με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το επιμέρους σκορ μέχρι τα μισά της περιόδου να είναι 2-4. Στα επόμενα τα λεπτά οι παίκτες της Ravago κατάφεραν να είναι έστω και λίγο καλύτεροι και να αυξάνουν το προβάδισμά τους κατά δύο πόντους μέχρι το ημίχρονο (25-20)

Στο τρίτο δεκάλεπτο, αν και ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος οι επιθέσεις δεν μπορούσαν να ευνοηθούν με αποτέλεσμα η κατάσταση του αγώνα να μένει σταθερή. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 31-28 και να φαίνεται ότι ο αγώνας θα είναι οριακός. Στην πορεία, ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να χτίσουν ένα καλό σερί  απο τους αντιπάλους τους αποκτώντας με διψήφια διαφορά (42-30).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των παικτών της Ολυμπιακής ζυθοποιίας να βγάλουν αντίδραση και με ένα επιμέρους σκορ δέκα πόντων πέτυχαν να μειώσουν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους με πέντε λεπτά απομένουν για τη λήξη (44-40). Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι σκληρές μάχες ήταν ο κανόνας με τους φιλοξενούμενους να φέρουν τον αγώνα στα ίσια και να καταφέρνουν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση κάτι που ήταν δύσκολο λίγα λεπτά νωρίτερα (48-48).  Στην παράταση οι συνθήκες για τους παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας ήταν πλέον κατάλληλες για να πατήσουν στο monentum που είχαν και να κατακτήσουν τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.