30 - 56

16/11/2023 21:30 Commercial League B 23/24 2 40'

Real Consulting SA12112530
ΕΛΑΝΕΤ1011152056

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της Real Consulting SA και της ΕΛΑΝΕΤ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 30-56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man to man, ενώ επιθετικά κυκλοφόρησαν την μπάλα και βρήκαν λύσεις με το σκορ να είναι 10-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι άμυνες δυνάμωσαν, τα ποστοστά έπεσαν και από τις δύο πλευρές με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να έχουν καθαρές τελικές επιλογές αλλά να μένουν κοντά και το σκορ ήταν 14-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές ζεστάθηκαν, βρήκαν τα πατήματα τους, η επιθετική παραγωγή ανέβηκε και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23-21.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της ΕΛΑΝΕΤ από την αρχή πίεσαν το τέμπο, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και ευνοήθηκαν από αυτό με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά με το σκορ να είναι 25-28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της Real Consulting δεν κατάφεραν να κοντρολάρουν το παιχνίδι, κόλλησαν επιθετικά και έμειναν χωρίς καλάθι με αποτέλεσμα να δουν τους αντιπάλους τους να παίρνουν διψήφια διαφορά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 25-36.

Στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Real Consulting να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της ΕΛΑΝΕΤ να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Χατζηκωνσταντής Γιώργος (Αρχηγός ΕΛΑΝΕΤ)

Mπόμπορης Χρήστος (Αρχηγός Real Consulting)