29 - 64

10/01/2023 20:30 Group D 22/23 8 40'

Real Consulting SA74101829
Frezyderm1318151864

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Real Consulting και της Frezyderm οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 29-64.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να αποκτήσουν προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Επιθετικά οι ομάδες επέλεξαν τις οργανωμένες επιθέσεις οι οποίες όμως πιο πολύ βόλεψαν το παιχνίδι των φιλοξενούμενων οι οποίοι χάρη στην κλειστή τους άμυνα βρισκόταν μπροστά με 0-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι παίκτες έπαιζαν νωθρά μένοντας σε μια δίλεπτη δυστοκία. Από εκείνο το σημείο όμως είχαν επιμέρους 7-7 που βοήθησε τους φιλοξενούμενους να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Real Consulting βελτίωσαν την άμυνά τους αμυνόμενοι πιο αποτελεσματικά αλλά η επίθεσή τους ήταν αναντίστοιχη και έτσι βρέθηκαν με διψήφια διαφορά πίσω 9-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι συνέχισαν ναι κάνουν λάθη σε επιθέσεις τους επιτρέποντας ότι υπαλλήλους τους να βγουν στους αιφνιδιασμούς και να προηγούνται με 11-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες και των 2 πλευρών ήταν λιγότερο αποτελεσματικοί μη σημειώνοντας αρκετούς πόντους αφού καθεμία σημείωσε από 5 μέχρι να φτάσουμε στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και κατάφεραν να ανεβάσουν τη υπάρχουσα διαφορά κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με υπέρ τους 21-46.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες λόγω της διαφοράς ήταν εμφανώς χαλαρές επιτρέποντας ένα γρήγορο μπάσκετ χωρίς να ξοδεύουν μεγάλα ποσά ενέργεια στην άμυνα που έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 27-54 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα υπολειπόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους συνεχίζοντας να πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα και παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 29-64.