Real Consulting SA81512944
M/Maritime1812161460

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της έκτης αγωνιστικής μεταξύ της Real Consulting και της M/ Maritime οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμόρφωνεται στο τελικό 44-60.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες της γηπεδούχου επέλεξαν άμυνα man to man ενώ της φιλοξενούμενης ζώνη για να πάρουν από νωρίς προβάδισμα στον αγώνα. Η ομάδα που το πέτυχε αυτό ήταν η φιλοξενούμενη η οποία με ένα σερί 5 πόντων στα 3 πρώτα λεπτά πήρε κεφάλι στο σκορ και προηγούνταν με 3-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι άμυνες βελτιώθηκαν αλλά η επιθετική παραγωγικότητα συνέχισε να είναι παρούσα κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων που πήραν διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 8-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ρυθμό του αγώνα να είναι γρήγορος οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία και μείωσαν τη διαφορά σε ένα μικρό βαθμό με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 14-22. Στο υπόλοιπο οι ομάδες φάνηκαν να είναι ισορροπημένες και δεν υπήρξε κάποια αλλαγή σημαντική στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να κρατούν το προβάδισμα τους με 23-30 στο τέλος του ημιχρόνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και δυο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά άστοχα σουτ και φάουλ τα οποία όμως δεν τους εμπόδισαν να βελτιώνουν το ενεργητικό τους με ένα καλό ρυθμό, κυρίως από την πλευρά των παικτών της M/ Maritime οι οποίοι έφτασαν τη διαφορά στο ψηλότερο επίπεδο του αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή όντας μπροστά με 27-39 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Real Consulting προσπάθησαν μέσα από μεγάλες επιθέσεις οργανωμένες να μειώσουν τη διαφορά και να γίνουν απειλητικοί αλλά δεν τα κατάφεραν αφού η αμυντική τους λειτουργία δεν ήταν αντίστοιχη κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 35-46.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους αυξάνοντας ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους και ουσιαστικά κλείδωσαν για αυτούς τον αγώνα αφού ήταν μπροστά με 40-54 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες δεν έχασαν την όρεξή τους για τον αγώνα παρά τη διαφορά και παίζοντας σκληρή άμυνα έδειξαν μαχητικότητα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.