28/01/2024 18:30 Commercial League B 23/24 9 40'

Real Consulting SA249151361
Topcut Modiano1217191563

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της TOPCUT MODIANO  με 61-63 επί της REAL CONSULTING στα πλαίσια της Commercial  League B.  Έτσι με ρεκόρ 5-3 φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της  βαθμολογίας! Η REAL CONSULTING από την άλλη έπεσε και άλλο στο 1-6, όμως με εμφανίσεις όπως αυτή θα καταφέρει να πετύχει και άλλες νίκες στο μέλλον!

Με ζώνη ξεκίνησαν και οι δύο τον αγώνα. Η REAL CONSULTING με βροχή τριπόντων και καλή κυκλοφορία στην επίθεση πήρε από νωρίς το προβάδισμα (15-8 στο πεντάλεπτο) και 24-12 στο δεκάλεπτο.

Με άλλα δύο τρίποντα η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα (30-20) με την TOPCUT MODIANO να αλλάζει την άμυνα της σε man to man και να αρχίζει να ροκανίζει τη διαφορά. Το ημίχρονο έληξε στο +4 για την REAL CONSULTING.

Με τον Τζαγκαράκη πρωταγωνιστή και κρατώντας τους αντιπάλους τους χωρίς σκορ για 3 λεπτά η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο +8 (43-35). Όμως η TOPCUT MODIANO  με τον Παπουτσή να πετυχαίνει 3 τρίποντα έφερε το ματς στην ισοπαλία στη λήξη του δεκαλέπτου (48-48).

Μάλιστα  με νέο τρίποντο του η TOPCUT MODIANO  πήρε μετά από πολύ ώρα κεφάλι στο σκορ (48-53). Η REAL CONSULTING αντέδρασε και με τον Χριστοφοράτο πήρε προβάδισμα (58-57). Ο Χατζηνικολάου έκανε το 58-59, ο Τζαγκαράκης το 59-59 και ο Χατζηνικολάου και πάλι το 59-61. Ο Τζαγκαράκης ισοφάρισε σε 61-61 με τον Μπαρτζώκα με 2/2 να γράφει το τελικό 61-63!

Καλύτεροι για τους νικητές οι Παπουτσής και Χατζηνικολάου με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα. Απίθανη εμφάνιση από τον Τζαγκαράκη με 29 πόντους και 32 (!) ριμπάουντ!

Μπόμπορης Χρήστος (Παίκτης Real Consulting)

Αθανάσουλας Σταμάτιος (Προπονητής Topcut Modiano)