61 - 62

08/11/2017 22:00 Super League A 17/18 40'

Rougixtres1617161261
Δ.Σ. Πειραιά1814191162

Στον Αγώνα μεταξύ των ROUGIXTRES και του ΔΣΠ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ να δοαμορφώνεται στο τελικό 61 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα στο παρκέ, γύρισαν την μπάλα, είχαν καλά ποσοστά και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 14 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε σετ κυρίως επιθέσεις, ο ΔΣΠ γύρισε σε άμυνα ζώνης 2 – 3, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ομαδικό μπάσκετ αλλά παράλληλα οι άμυνες δυνάμωσαν και το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 16 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι συνέχισε σε αργό σχετικά ρυθμό αλλά αργά αλλά σταθερά οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικά μακρινά σουτ και καλή εφαρμογή της ζώνης πήραν προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 18 – 26 στα μισά της περιόδου. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι ROUGIXTRES με εύστοχο τρίποντο του Ζαλμά Σ., αμέσως μετά 2 βολές του Καραδεμήτρου Δ. και τελικά με εύστοχο τρίποντο του Μπέη Α. έκαναν ένα run 8 – 0 και ισοφάρισαν, με τον ΔΣΠ να παραμένει σε άμυνα ζωνης και να προσπαθεί να τρέξει σε αιφνιδιασμούς αλλά το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31 – 32.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το τέμπο παρέμεινε το ίδιο, οι γηπεδούχοι έδειχναν απόλυτα προσαρμοσμένοι στην ζώνη των αντιπάλων έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και βρίσκοντας τα ελεύθερα τρίποντα, με τον ΔΣΠ να συνεχίζει να προσπαθεί να βλάλει αιφνιδιασμούς με αιχμή τον ΓΚΙΟΥΛΙΣΤΑΝΗ Κ., οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 42 – 45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, με τις δύο ομάδες να πιέζουν για επιθέσεις στο transition και να παίζουν καλό και ελεύθερο μπάσκετ με καθαρές παράλληλα άμυνες και η περίοδος τελικά έκλεισε με σκορ 49 – 51.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με κλέψιμο και καλάθι του Ζαλμά Σ.οι ROUGIXTRES ισοφάρισαν, με τους δύο αντιπάλους να δείχνουν το ίδιο αγωνιστικό πρόσωπο αλλά αυτή την φορά οι άμυνες άρχισαν να κυριαρχούν με αποτέλεσμα τα ποσοστά να πέσουν και το σκορ να ειναι 53 – 54 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τους ROUGIXTRES όμως να συνεχίζουν να βρίσκουν ελεύθερα τρίποντα απέναντι στην ζώνη και με τρίποντο του Μπέη Α. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών με 3′ για λήξη, ο ΔΣΠ γύρισε την ζώνη σε 3 – 2, ο Ζαλμάς Σ. αποβήθηκε από τον αγώνα με τεχνική ποινή και το σκορ ήταν 59 -54 με 2′ για λήξη. Κάπου εκεί με assist του Καρδαρά Λ. και τρίποντο του Κοντογιάννη Β.οι φιλοξνούμενοι μειωσαν σε 2 πόντους, με τις δύο ομάδες να πρεσάρουν στο μισό και το σκορ να είναι 59 – 57 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό με βολές ο Μπέης Α. διαμόρφωσε το 61 – 57 με 48” και κατοχή ΔΣΠ στην οποία  με assist του Γκιουλιστάνη Κ. και τρίποντο του Καρδαρά Λ. το σκορ έγινε 61 – 60 με 34” και κατοχή για ROUGIXTRES στην οποία ο Καραδεμήτρος Δ. αστόχησε και ο ΔΣΠ πήρε κατοχή με 12” και πάλι με καλάθι του Καρδαρά Λ. (από assist του Σκαρίμπα Ε.) πήρε το προβάδισμα με 5” για λήξη στα οποία οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν με αποτέλεσμα η ομάδα του ΔΣΠ να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΖΑΛΜΑΣ Σ. με 25 (3) και ΜΠΕΗΣ Α. με 19 (3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΣΚΑΡΙΜΠΑΣ Ε. με 17 (1) και ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Β. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Αναστασόπουλος