ROUGIXTRES – ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

07/03/2018 21:45 Super League A 17/18 40'

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Μια ακόμα νίκη σημειώσε το Μητροπολιτικό Κολέγιο Αθηνών επικρατώντας των Rougixtres με 74-66. Με την έβδομη νίκη τους, έδειξαν περίτρανα ότι βρίσκονται στον σωστό δρόμο κι ότι έχουν βλέψεις για πιο ψηλά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Κολέγιο να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι και να προηγείται γρήγορα με 0-7. Οι Rougixtres μετά το αρχικό μούδιασμα, κατάφεραν σταδιακά να ισορροπήσουν το παιχνίδι. Με τον Τζαβάρα να ανεβάζει ρυθμούς, κατάφεραν μάλιστα οι γηπεδούχοι να πάρουν και 1η φορά το προβάδισμα με 13-12, 2’ πριν την λήξη της περιόδου. Μάλιστα με τον Τζαβάρα να συνεχίζει να σκοράρει, κράτησε την ομάδα του μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με 19-15. Στην 2η περίοδο, το Κολέγιο είχε βγει εμφανέστατα εκτός ρυθμού, κάνοντας αβίαστα λάθη και βιαστικές προσπάθειες στην επίθεση. Έτσι, έδωσε το δικαίωμα στις Rougixtres σιγά σιγά να αυξήσουν την διαφορά, φτάνοντας την μάλιστα λίγο πριν την ανάπαυλα σε διψήφια επίπεδα (39-28).

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συντηρούσαν την διαφορά και με την αποβολή του Καράμπουλα, ενός σημαντικού παίχτη για τους φιλοξενούμενους, έδειχναν να κρατάνε τα ηνία. Η αποβολή όμως, αντί να επηρεάσει το Κολέγιο, πείσμωσε τους παίκτες του κι ιδιαίτερα τον Ψυρρή, που από εκείνο το σημείο πήρε φωτιά. Η ομάδα του έτρεξε ένα σερί 19-0, κάνοντας το 45-34 σε 45-53, σημειώνοντας ο ίδιος ταυτόχρονα τους 15 από τους 19. Οι Rougixtres που είχαν βραχυκυκλώσει, προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στο καλάθι (51-53), αλλά ένα ακόμα buzzer beater τρίποντο από Ψυρρή, έστειλε τους φιλοξενούμενους στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +5 (51-56). Στην τελευταία περίοδο, με την ψυχολογία ανεβασμένη πλέον, το Κολέγιο έφτασε την διαφορά έως και το +9 (53-62). Οι γηπεδούχοι κάνανε μια τελευταία προσπάθεια να μπουν στο παιχνίδι, φτάνοντας και στο -2 (60-62), αλλά κάπου εκεί οι δυνάμεις τους από τις πολλές απουσίες, άρχισαν να τους εγκαταλείπουν. Έτσι, τα παιδιά του Κολεγίου το εκμεταλλεύτηκαν κι ανέβασαν άμεσα την διαφορά, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο με 74-66.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν αδιαμφισβήτητα ο Ψυρρής με 39π. και 17ριμπ. σημειώνοντας ένα αξιοσημείωτο double-double, ενώ κι ο Βαρβαρίδης πρόσθεσε από 12π. Στην αντίπερα όχθη, οι Τζαβάρας  και Βελλής Π. σημείωσαν από 19 και 18 πόντους αντίστοιχα και μαζεύοντας αμφότεροι από 9 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Ορφανός, Παπαδόπουλος

Παναγόπουλος (Προπονητής Μητροπολιτικού Κολεγίου Αθηνών) : «Ξεκινήσαμε πολύ νωθρά το παιχνίδι και το 1ο ημίχρονο. Ήμασταν πάρα πολύ κακοί στην άμυνα. Δεχθήκαμε 40 πόντους στην άμυνα αναίτια. Ήμασταν πολύ νωχελικοί, αλλά μπήκαμε πιο δυναμικά στο 2ο ημίχρονο, θέτοντας ως βάσεις να σφίξουμε λίγο την άμυνά μας και καταφέραμε και κάναμε ένα come back το οποίο ήταν πολύ σημαντικό για εμάς σε ένα παιχνίδι που ήταν πολύ σκληρό με αρκετές επαφές. Ευελπιστώ ότι θα είμαστε καλύτεροι στην συνέχεια.»

Τζαβάρας (Παίκτης Rougixtres) :  «Οι αντίπαλοι μας ήταν πολύ καλοί, με νέα παιδιά. Μπορεί να είναι κι η πρώτη φορά που παίζουμε με πιο νέα ομάδα από εμάς. Ήταν αθλητικοί, ψηλοί, εύστοχοι κι εμείς το παλέψαμε όσο μπορούσαμε. Δηλαδή μέχρι και το ημίχρονο πηγαίναμε πολύ καλά, αλλά στο 2ο κουραστήκαμε, χρεωθήκαμε και με φάουλ και χάσαμε. Αλλά αυτά έχει το μπάσκετ, δεν πειράζει. Πάμε για τα επόμενα.»