07/12/2017 20:00 Super League A 17/18 40'

Rougixtres191119453
Loreal1514172066

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ των ROUGIXTRES και της LOREAL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα, πιέζοντας παράλληλα τον ρυθμό του αγώνα με γρήγορες επιθέσεις και απόπειρες αιφνιδιασμών, τα ποσοστά ήταν χαμηλά στα πρώτα 3 λεπτά αλλά στην πορεία οι παίκτες λύθηκαν επιθετικά και το σκορ ήταν 10 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να ευνοούνται από το γρήγορο τέμπο και με μεγαλύτερη παραγωγή από assist πήραν προβάδισμα 3 κατοχών με τους αντιπάλους τους όμως με 2 τρίποντα του ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗ Ι. να αντιδρούν και η περίοδος να κλείνει με σκορ 19 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η LOREAL γύρισε σε ζώνη 2 – 3 από την αρχή και επιθετικά με 3 σερί καλάθια του ΑΞΑΜΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ Δ. έκανε run 6 – 0 στα πρώτα 2 λεπτά παιρνόντας μπροστά, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει, οι δύο ομάδες να επιλέγουν οργανωμένες επιθέσεις, οι ROUGIXTRES δεν μπόρεσαν να βρουν συστηματικές λύσεις απέναντι στην ζώνη και το σκορ ήταν 22 – 26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι ROUGIXTRES βελτίωσαν σημαντικά την άμυνα τους μπάνω στην μπάλα και έβγαλαν διαδοχικές άμυνες ενώ παράλληλα τις μετέτρεψαν και σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια και να ξαναπάρουν το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 30 – 29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν και αυτοί σε άμυνα ζώνης 2 – 3 και πάλι με διαδοχικές άμυνες, 2 αιφνιδιασμούς του ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ Ο. και τρίποντο του ΑΛΕΞΙΟΥ Κ. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών και επέβαλαν ταυτόχρονα τον ρυθμό τους, με την LOREAL να μην έχει καθαρές τελικές επιλογές απέναντι στην ζώνη και το σκορ να είναι 39 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες και των δύο ομάδων λύθηκαν επιθετικά και έπαιξαν καλό και καθαρό μπάσκετ ανταλλάσοντας εύστοχα σουτ 3 πόντων και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο με buzzer beater τρίποντο του ΜΠΕΗ Θ. διαμορφώθηκε σε 49 – 46 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι σε σετ επιθέσεις από την αρχή, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τα ποσοστά να είναι χαμηλά όμως η LOREAL αργά αλλά σταθερά ευνοήθηκε από τον αργό ρυθμό και κυριάρχησε στο ζωγραφιστό τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά με πρωταγωνιστές τους ΑΞΑΜΠΑΝΟΠΟΥΛΟ Δ. και ΛΟΥΓΙΑΚΗ Μ. με αποτέλεσμα να πάρει και να διατηρήσει προβάδισμα 3+ κατοχών μετά τα πρώτα 4 λεπτά, με τους παίκτες των ROUGIXTRES να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης και την ομάδα της LOREAL να παίρνει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΛΑΣΚΑΡΙΔΗΣ Ο. με 25 και ΜΠΕΗΣ Θ. με 13 (3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΑΞΑΜΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Δ. με 21 και ΛΟΥΓΙΑΚΗΣ Μ. με 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ναστούλης, Ιασωνίδης