67 - 78

17/04/2018 22:00 Cup B 17/18 40'

Rougixtres2014161767
Σκλαβενίτης1830111978

Στον Αγώνα του Κυπέλλου μεταξύ των ROUGIXTRES και του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 78.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, και έδειξαν υπομονή με το σκορ να είναι 7 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε πιο γρήγορος, με πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά με τα ποσοστά να παραμένουν καλά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 20 – 18. Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο αλλά με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να χαρακτηρίζονται από βιαστικές τελικές επιλογές και το σκορ να είναι 25 – 30 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο παρόλα αυτά ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ άρχισε να ποστάρει συστηματικά τον Χριστόδουλο Δ. ενώ παράλληλα πάγωσε το τέμπο με μεγάλες επιθέσεις με αποτέλεσμα να ευνοηθεί, να ανεβάσει το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 34 – 48.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες των ROUGIXTRES να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα και να παίζουν καθαρό και ελεύθερο μπάσκετ αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά κάτω από 3 κατοχές και τους παίκτες του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα και παίρνοντας τελικά την Πρόκριση.

Πριν την έναρξη του Αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Στέλιου Σκλαβενίτη.

Διαιτητές: Μαρτινάκος, Ναστούλης