63 - 60

04/12/2023 20:00 Super League 23/24 9 40'

SAB1217171763
Σ.Υ.Τ.Α.911192160

Στο τραπεζικό ντέρμπυ της SUPERLEAGUE της COMMERCIAL LEAGUE η ομάδα του Συλλόγου Προσωπικού ALPHA BANK πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επί του Συλλόγου Υπαλλήλων Τράπεζας Αττικής ΜΕ 63-60. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ σε όλη τη διάρκεια του με το νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Με άμυνες ζώνης, σχετικά αργό τέμπο και αστοχία στην επίθεση ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, προσπαθώντας να διαβάσουν τις αδυναμίες ο ένας του άλλου για το φτωχό 2-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Ο Βασιλόπουλος ξεκίνησε δυνατά μέσα στο ζωγραφιστό για την ομάδα του με τον Επικαρίδη να είναι το αντίπαλο δέος για την ομάδα του Σ.Υ.Τ.Α. και το δεκάλεπτο να λήγει με 12-9 για την ομάδα της SAB.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα της SAB η οποία αύξησε την ένταση της σε άμυνα (με παγίδες) και στην επίθεση. Με αρκετά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς είχαν την κυριαρχία στον αγώνα με την ομάδα του Σ.Υ.Τ.Α. να προσπαθεί με τρίποντα να παραμείνει κοντά στο σκορ. Το 29-20 του ημιχρόνου έφερνε την SAB σε θέση οδηγού.

Όμοια ήταν η εικόνα και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η SAB με τρίποντα των Προκοπίου και Σκολάτου εκτόξευσε την διαφορά στο +15 (41-26). Όμως ο Σ.Υ.Τ.Α. ανέβασε και αυτός την πίεση του, έκλεψε μπάλες οδηγώντας σε λάθη την ομάδα του SAB και με ένα γρήγορο 0-7 έριξε τη διαφορά σε 41-33. Το 46-39 του δεκαλέπτου άφηνε περιθώρια για την ανατροπή.

Οι ομάδες είχαν πλέον επιθετικό ρυθμό και ο αγώνας είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά. Ο Σ.Υ.Τ.Α κατάφερε με τους Τσιρώνη και Βελισσαρίου να βρει σκορ και να κάνει την ανατροπή προσπερνώντας με 52-54. Εκεί όμως μίλησε η κλάση του Βασιλάκου, ο οποίος σκόραρε τους τελευταίους 10 πόντους της ομάδας του, όντας ψύχραιμος από την γραμμή των βολών. Έβαλε δύο καλάθια μετατρέποντας το 56-57 σε 60-57 και άλλε ¾ βολές στην συνέχεια για το τελικό 63-60!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Βασιλάκος με 18 πόντους, τους 13 στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Προκοπίου και Βασιλόπουλος. Επικαρίδης και Τσιρώνης οι κορυφαίοι για το Σ.Υ.Τ.Α.