43 - 61

04/03/2024 22:00 Shipping League C 23/24 14 40'

Sea Pioneer0805131743
Centrofin1215221261

Ένα εύκολο βράδυ είχε η ομάδα της CENTROFIN κερδίζοντας με 43-61 την ομάδα της SEA PIONEER σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπυ τελικά μόνο στα χαρτιά. Η  CENTROFIN με ρεκόρ 8-1 και τη μεγάλη διαφορά των 18 πόντων ξέφυγε από τους διώκτες της καθώς η SEA PIONEER  έχει ρεκόρ 6-3 και μεγάλη διαφορά να καλύψει στον δεύτερο γύρο.

Για ένα δεκάλεπτο κράτησε η αντίσταση της ομάδας της SEA PIONEER, που είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο, όπου και πέτυχε μόλις 13 πόντους και βρέθηκε να χάνει με -14 πόντους (13-27), μια μεγάλη διαφορά για τα δεδομένα του αγώνα. Η CENTROFIN είχε μπει πολύ διαβασμένα στον αγώνα, έπαιξε εντυπωσιακή άμυνα κλείνοντας τα ατού των αντιπάλων της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η SEA PIONEER ανέβασε την επιθετική της απόδοση, όμως δεν είχε τις λύσεις στην άμυνα της με τη CENTROFIN να βρίσκει σχετικά εύκολα το δρόμο προς το καλάθι για το 13-22 του τρίτου δεκαλέπτου που έδωσε διαφορά 23 πόντων (26-49) και την οριστική νίκη. Η SEA PIONEER μείωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο κάπως τη διαφορά, χωρία όμως να φανεί ποτέ απειλητική.

Μαγική η τετράδα των Αλεξανδρόπουλο, Γρηγορίου, Σταυράκη και Καμάρα, οι οποιίοι πέτυχαν όλους τους πόντους της ομάδας τους με τον τελευταίο να ξεχωρίζει με 21 πόντους και 21 ριμπάουντ!! Φλίντρας και Προβατάς οι κορυφαίοι της SEA PIONEER.

Προβατάς Δημήτριος (Παίκτης Sea Pioneer)