STOIXIMAN – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

29/05/2018 22:00 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον Αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN και του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διακορφώνεται στο τελικό 67 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο χαρακτησρίστηκαν από γρήγορες αλλά βιαστικές επιθέσεις στα πρώτα 2 λεπτά, όμως στην πορεία το τέμπο έπεσε κάτι που ευνόησε την STOIXIMAN η οποία ποστάροντας τον Παπάζογλου Ε. πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, με τον ΔΣΑ να γυρίζει την μπάλα και να βρίσκει τα ελεύθερα σουτ αλλά χωρίς καλά ποσοστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 25 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο ΔΣΑ γύρισε σε ζώνη 2 – 3, με τους αντιπάλους του να μην αντιδρούν καλά και να βγαίνουν εκτός ρυθμού, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρουν ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς και να μειώσουν σε 25 – 20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η STOIXIMAN γύρισε και αυτή σε ζώνη 3 – 2, αλλά ο ΔΣΑ με 2 σερί τρίποντα πέρασε μπροστά, οι γηπεδούχοι εγκατέλειψαν την ζώνη, το παιχνίδι σε όλο και πιο γρήγορο ρυθμό, οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό μπάσκετ και έμειναν κοντά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 34.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και πάλι με ενέργεια και καλά πατήματα παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 43 – 39 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνιδι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, οι δύο αντίπαλοι εκτέλεσαν τα συστήματα τους αλλά η STOIXIMAN με 2 σερί τρίποντα κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά σε 3 κατοχές ενώ παράλληλα συνέχισε να ευνοείται από το σετ παιχνίδι με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 52 – 41.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των 2 ομάδων, με τους παίκτες του ΔΣΑ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και οι παίκτες της STOIXIMAN διατήρησαν μία διαφορά 3+ κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Τηγάνης Ι.