STOIXIMAN – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

04/12/2017 22:00 Elite League A 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή με καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, με παραγωγή τόσο από την γραμμή των 3 πόντων όσο και κοντά στο καλάθι παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 2 λεπτά, με τους αντιπάλους τους να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές αλλά να βελτιώνονται αμυντικά και το σκορ να είναι 4 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες κυριάρχησαν και είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν σετ κυρίως επιθέσεις και το σκορ ήταν 6 – 10 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του ΜΑΡΚΑΚΗ Β. τα ΕΛΠΕ πήραν προβάδισμα 3 κατοχών αλλά η STOIXIMAN αντέδρασε άμεσα και σημαδεύοντας την ρακέτα των αντιπάλων έκαναν run 6 – 0 και μείωσαν σε μια κατοχή, με τους φιλοξενούμενους να υποπέφτουν σε διαδοχικά λάθη και είδαν την αντίπαλη ομάδα να περνάει μπροστά με τον ρυθμό του παιχνιδιού παράλληλα να ανεβαίνει και το σκορ να είναι 14 – 15 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι γηπεδούχοι άσκησαν πιεστική άμυνα στην μπάλα και συνέχισαν να βγάζουν άμυνες πιέζοντας παράλληλα για αιφνιδιασμούς και με 3 σερί τρίποντα (2 του ΤΖΑΝΗ Θ. και 1 του ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟ Α.) πήραν προβάδισμα 3 κατοχών και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28 – 24.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα τα ΕΛΠΕ βρήκαν και αυτά εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς και μείωσαν σε μία κατοχή, το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αμυντικά και στα ριμπάουντ ενώ παράλληλα έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 32 – 32 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το τέμπο έπεσε και πάλι, οι δύο αντίπαλοι επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, τα ΕΛΠΕ άρχισαν να ευνοούνται από αυτό έχοντας πιο καθαρές τελικές επιλογές αλλά και η STOIXIMAN είχε πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ του ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ Μ. και κατάφερε να μείνει κοντά με τους αντιπάλους της να γυρίζουν σε ζώνη 2 – 3 και η περιοδος έκλεισε με σκορ 43 – 41.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο από την αρχή με assist του ΠΙΑΛΟΓΛΟΥ Α. και τρίποντο του ΤΖΑΝΗ Θ. οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 2 κατοχών, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν άμεσα με τρίποντο ΚΟΥΤΟΥΖΗ Π., οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου και πήγαν neck and neck αλλά μετά τα πρώτα 3 λεπτά η STOIXIMAN και πάλι πίεσε για αιφνιδιασμούς, τα ΕΛΠΕ γύρισαν σε man και το σκορ ήταν 50 – 48 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η STOIXIMAN συνέχισε να βασίζεται σε επιθετικά ριμπάουντ του ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ Μ. (ο οποίος κυριάρχησε κυριολεκτικά στο ζωγραφιστό αμυντικά και επιθετικά) με αποτέλεσμα τα ΕΛΠΕ παρότι είχαν καλύτερα ποσοστά να δουν το σκορ να διαμορφώνεται σε 56 – 48 με 2′ και 56 – 52 με 1′ για λήξη, στο οποίο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΤΖΑΝΗΣ Θ. με 17 (3) και ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ Μ. με 13, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΑΡΚΑΚΗΣ Β. με 13 (2) και ΚΑΡΒΕΛΑΣ Ν. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Στρέμπας, Αναστασόπουλος