13/12/2017 22:00 Elite League A 17/18 40'

Kaizen Gaming101961954
Ποσειδωνία715151653

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN και της Ποσειδωνίας, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 53.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα 3 λεπτά, με τα ποσοστά είναι χαμηλά, τους παίκτες να μην έχουν καλό ρυθμό και το σκορ 2 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα στα ριμπάουντ αλλά τα ποσοστά παρέμειναν χαμηλά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 7.

Στο 2ο δεκάλεπτο με το καλημέρα με ασίστ του Πιαλόγλου Α. και σουτ του Λάσκαρη Ι. και αμέσως μετά γκολ φάουλ σε αιφνιδιασμό του Πιαλόγλου Α. η STOIXIMAN πήρε προβάδισμα 2 κατοχών στο πρώτο λεπτό, με το παιχνίδι να αποκτά πιο γρήγορο ρυθμό, με πιο γρήγορες επιθέσεις και προσπάθειες στο transition, την ομάδα της Ποσειδωνίας όμως να μην ευνοείται από αυτό το τέμπο και το σκορ να είναι 19 – 13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά το παιχνίδι πάγωσε και πάλι, οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις, κυκλοφόρησαν τη μπάλα και έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες, αλλά ο πιο αργός ρυθμός ευνόησε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι σημάδεψαν το ζωγραφιστό και μείωσαν σε μία κατοχή, μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά στα οποία η STOIXIMAN και πάλι έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 29 – 22.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι άμυνες από την αρχή είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν σε οργανωμένες επιθέσεις, η Ποσειδωνία αργά αλλά σταθερά ευνοήθηκε και πάλι και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή έκανε ένα run 6 – 0 μειώνοντας σε έναν πόντο, οι αντίπαλοι της έμειναν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και το σκορ ήταν 31 – 28 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες έγιναν όλο και πιο physical, η STOIXIMAN πρέσαρε και πίεσε την μπάλα, οι αντίπαλοι της όμως αντέδρασαν καλά, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές και περίοδος να κλείνει με σκορ 35 – 37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι από την αρχή ζέστοι και με καλά πατήματα στο παρκέ, προτιμήσαν σετ επιθέσεις, είχαν καλό spacing και έπαιξαν ορθολογικό μπάσκετ, μένοντας παράλληλα κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 47 – 46 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες συνέχισαν να παίζουν καλό και θεαματικό μπάσκετ, έχοντας λυθεί επιθετικά και διατηρώντας πολύ καλά ποσοστά, με τις άμυνες να είναι πιο καθαρές και το σκορ να διαμορφώνεται σε 53 – 48 με 2 λεπτά και 53 – 53 με 1 λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι άμυνες κυριάρχησαν, με το σκορ να είναι 54 – 53 με 18” και κατοχή για Ποσειδωνία στην οποία ο Κανατούλας Α. τράβηξε φάουλ και οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε καμία με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πιαλόγλου Α. με 11 (1) και Παπάζογλου Ε. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σπηλιωτόπουλος Α. με 15 (3) και Κανατούλας Α. με 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Λύρας, Σιδέρης