62 - 54

15/03/2016 22:00 League B2 15/16 40'

Kaizen Gaming1216201462
ΣΙ ΠΙ1015131654

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Stoiximan και της ΣΙ ΠΙ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές με βιαστικές και χωρίς ρυθμό τελικές επιλογές, με το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 2–4. Στην συνέχεια η Stoiximan άρχισε να ζεσταίνεται, να διαβάζει καλύτερα την ζώνη των αντιπάλων, να περνάει μπροστά αλλά και η ΣΙ ΠΙ με βελτιωμένες επιθέσεις να μείνει κοντά, με την Stoiximan να αλλάζει την άμυνα της σε ζώνη 2-3 και το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 12 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι 2 ομάδες με χαμηλά ποσοστά στις οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα λεπτά, με το πρώτο λόγο έχουν οι άμυνες, αλλά την ΣΙ ΠΙ να έχει περισσότερη μαχητικότητα και πιο καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ να είναι 15 – 18 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να είναι στατικοί και χωρίς ρυθμό απέναντι στη ζώνη, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πήραν διαφορά 3 κατοχών 2 λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί όμως η ομάδες της Stoiximan άσκησαν full press, οδήγησε τους αντιπάλους σε λάθη και με 3 σερί τρίποντα πέρασαν μπροστά και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 28 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με run 8 – 0, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 10 πόντων με την ΣΙ ΠΙ να έχει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στο full press και το σκορ να διατηρείται στους + 10 πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 48 – 38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της ΣΙ ΠΙ μπήκαν με μεγαλύτερη ενέργεια και μαχητικότητα στα πρώτα λεπτά, μείωσαν σε 7 πόντους, αλλά και με τους παίκτες της Stoiximan, να διατηρούν καθαρό μυαλό και έχοντας περισσότερα επιθετικά όπλα να ξαναπαίρνουν μια διαφορά + 10 πόντων με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 56 – 45. Στα τελευταία 5 λεπτά το παιχνίδι στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν μαχητικότητα, να βγάζουν ενέργεια, να μειώνουν σε 4 πόντους, αλλά και τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν προβάδισμα + 2 κατόχων και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χριστόπουλος Α. με 17 (5) και Λάσκαρης Ι. με 14 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κυπραίος Α. με 15 και Καμαράτος Γ. 14 (4) πόντους αντίστοιχα.