Kaizen Gaming161791052
Σ.Υ.Τ.Α.1312211359

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Stoiximan Services ΑΕ και της ΣΥΤΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα τρία λεπτά με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες. Σιγά-σιγά όμως οι παίκτες της Stoiximan άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό απέναντι στην ζώνη και βρέθηκαν μπροστά στα μισά της περιόδου με σκορ 6–0. Στο δεύτερο μισό η ΣΥΤΑ συνέχισε να μην έχει παραγωγή επιθετικά, με σχετικά στατικές επιθέσεις μέχρι και τα τελευταία δύο λεπτά όπου άρχισε να βγάζει ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, καθάρισε το μυαλό της και μείωσε κλείνοντας την περίοδο με σκορ 16–13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς πέρασαν μπροστά στο σκορ στα πρώτα δύο λεπτά. Οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3 αλλά οι παίκτες της ΣΥΤΑ συνέχισαν να έχουν καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στις οργανωμένες επιθέσεις τους. Το αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να παραμείνουν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου με τους γηπεδούχους όμως να ανεβάζουν απόδοση στο τελευταίο δίλεπτο και να περάσουν μπροστά με διαφορά τριών κατόχων, κάνοντας ένα run 8–0 και με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παιχνίδι, έχοντας καλά ποσοστά και τελικές επιλογές, με την διαφορά των γηπεδούχων να κυμαίνεται μεταξύ 2– 3 κατοχών στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βγάζουν σιγά-σιγά άμυνες, να ψαλιδίζουν τη διαφορά και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το run των παικτών της ΣΥΤΑ συνεχίστηκε με τους αντιπάλους τους να έχουν κολλήσει επιθετικά. Στην προσπάθειά της να αντιδράσει η Stoiiman γύρισε και πάλι την άμυνα σε ζώνη 1–4 πάνω στον Παγόπουλο Ν., με αποτέλεσμα να περιορίσει σχετικά την ΣΥΤΑ και να μειώσει ελαφρώς με την περίοδο να κλείνει με σκορ 42 – 46.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της ΣΥΤΑ μπήκε και πάλι πιο δυνατά στον στο παιχνίδι, και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμός πήρε μια διαφορά 8 πόντων στα πρώτα δύο λεπτά. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν και πάλι σε 3 πόντους, αλλά παραμένοντας σχετικά στατικοί στις οργανωμένες επιθέσεις τους και είδαν τη διαφορά να ανεβαίνει και πάλι στους εφτά στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία πέντε λεπτά η Stoiximan με περιστασιακό φουλ press και απόπειρες αιφνιδιασμών προσπάθησε να αλλάξει το ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να μειώσει κάτω από τους τέσσερις πόντους με τους φιλοξενούμενους να παραμείνουν συγκεντρωμένοι και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λάσκαρης Ι. με 14 και Δασκαλάκης Γ. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καλαμπόκης Β. με 17 (1) και Παγόπουλος Ν. με 15 (1) πόντους αντίστοιχα.