15/11/2018 22:00 Commercial League A 18/19 3 40'

Kaizen Gaming 2149221661
Grant Thornton1312171456

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της STOIXIMAN 2 και της GRANT THORNTON (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το παιχνίδι σε σετ επιθέσεις, με τις δύο ομάδες όμως να είναι διστακτικές αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και τελικές επιλογές πήραν προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 7 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και πάλι οι δύο αντίπαλοι επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, η STOIXIMAN συνέχισε να έχει πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ αλλά οι φιλοξενούμενοι με 2 σερί κλεψίματα και αιφνιδιασμούς του Ατσαλάκη Κ. μείωσαν και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι αργό σχετικά τέμπο στο παιχνίδι, με τις άμυνες όμως να έχουν τον πρώτο λόγο, οι παίκτες είχαν αρκετά αβίαστα λάθη, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 17 – 15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά η GRANT THORNTON άρχισε και πάλι να τρέχει σε αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ και να επιβάλει γρήγορο ρυθμό με αιχμή τον Ατσαλάκη Κ., με αποτέλεσμα να κάνει ένα run 6 – 0 αλλά η STOIXIMAN με 2 σερί τρίποντα του Τζίμα Κ. αντέδρασε και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23 – 25.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της STOIXIMAN μπήκαν με καλύτερα πατήματα και με ένα γρήγορο 5 – 0 πέρασαν μπροστά στο πρώτο λεπτό αλλά η GRANT THORNTON με τρίποντο αντέδρασε, οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ με καλά ποσοστά αλλά οι γηπεδούχοι με καλύτερη παραγωγή από assist διατήρησαν το προβάδισμα και το σκορ ήταν 37 – 33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία και πάλι ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός, η SΤΟΙΧΙΜΑΝ συνέχισε να έχει πιο καθαρές τελικές επιλογές αλλά και η GRANT THORNTON βλέποντας τον Σταθόπουλο Β. να ζεσταίνεται επιθετικά έμεινε κοντά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45 – 42.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο τέμπο του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τις άμυνες να παραμένουν καθαρές, οι δύο αντίπαλοι να παίζουν ανταγωνιστικό μπάσκετ αλλά η διαφορά με τρίποντο του Τζίμα Κ. ανέβηκε για πρώτη φορά στις 3 κατοχές και το σκορ ήταν 55 – 47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της GRANT THORNTON δεν άφησαν το παιχνίδι και ασκώντας press με παγίδες έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και με 2 τρίποντα των Ατσαλάκη Κ. και Τζαβάρα Χ.μείωσαν σε 60 – 56 με 56” για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό παρόλα αυτά το run δεν συνεχίστηκε, οι άμυνες κυριάρχησαν και η ομάδα της STOIXIMAN 2 διατήρησε το προβάδισμα και πήρε τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δαγκωνάκης Ν. με 27 (4) και Τζίμας Κ. με 26 (5), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ατσαλάκης Κ. με 23 (2) και Φάππας Ι. με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κούλης Χ., Κούλης Κ.