06/12/2018 22:00 Commercial League A 18/19 6 40'

Kaizen Gaming 277141240
Thalpis Hellas86141139

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της STOIXIMAN 2 και της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40 – 39.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις και έβγαλαν ενέργεια αλλά η THALPIS ευνοήθηκε από το αργό τέμπο και με πολύ καλή παραγωγή από assist ξεκίνησε με run 1 – 8 στα πρώτα 3 λεπτά και το σκορ ήταν 3 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, είχαν πολλά αβίαστα λάθη και έμειναν χωρίς καλάθι για 3 λεπτά αλλά αυτό το τέμπο ευνόησε τελικά την STOIXIMAN και με 2 σερί καλάθια του Τζίμα Κ. η περίοδος έκλεισε με σκορ 7 – 8.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η STOIXIMAN πέρασε μπροστά επιβάλλοντας και πάλι γρήγορο παιχνίδι, τα ποσοστά παρέμειναν πολύ χαμηλά και το σκορ ήταν 12 – 12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά, ο Τζίμας Κ. σκόραρε όλους τους πόντους της ομάδας του (!) και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 14 – 14.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 3ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες έδειξαν μεγάλη ενέργεια και μαχητικότητα έως το τέλος και πήγαν κυριολεκτικά neck and neck αλλά οι άμυνες έγιναν όλο και πιο physical και κυριάρχησαν, τα ποσοστά πολύ χαμηλά με πολλά αβίαστα λάθη και το σκορ διαμορφώθηκε σε 28 – 28  στο τέλος της 3ης περιόδου, 33 – 33 με 6′, 38 – 35 με 2′, 40 – 37 με 1′ και με καθοριστικό καλάθι του Χαρτζουλάκη Σ. σε 40 – 39 με 20” για λήξη και κατοχή για THALPIS, στην οποία οι φιλοξενούμενοι είχαν διαδοχικές ευκαιρίες να περάσουν μπροστά αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα η STOIXIMAN να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζίμας Κ. με 22 (2) και Χαρτζουλάκης Σ. με 7 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αποίκος Α. με 14 και Αποστολίδης Δ. με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τσάτσης, Σεληνάς

Χαρτζουλάκης Στέλιος (Παίκτης STOIXIMAN 2)