11/05/2018 22:00 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Kaizen Gaming1615191363
Deree1111121650

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Σε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, ένα πραγματικό παιχνίδι play off η ομάδα της STOIXIMAN κέρδισε με 63-50 την ομάδα του DEREE και πήρε κεφάλι στο σκορ με 1-0 και την Τετάρτη 16/05 θα επιδιώξει να κάνει το 2-0 μέσα στην έδρα του DEREE. Η ομάδα του Ξηνταβελώνη έδειξε τρομερή διάθεση και προσήλωση στον στόχο της, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και έχοντας το Τζανή σε μεγάλη μέρα επιθετικά πήρε τη σπουδαία νίκη. Από την άλλη η ομάδα του DEREE ενώ είχε την απαραίτητη διάθεση και ενέργεια η συγκέντρωση των παικτών της δεν ήταν η απαιτούμενη, με τους παίκτες του Μαρκώνη να χάνουν πολλά εύκολα καλάθια που αν ήταν εύστοχα θα άλλαζαν όλη την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Νευρικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το DEREE να προηγείται με 0-4 (το μοναδικό προβάδισμα στο σκορ) και τη STOIXIMAN να δυσκολεύεται να βρει το δρόμο προς το καλάθι. Η μπάλα πέρασε στους ψηλούς των γηπεδούχων Δασκαλάκη και Παπάζογλου, όμως τα τρίποντα των Λάσκαρη, Τζανή και Πιαλόγλου ήταν αυτά που έφεραν μπροστά στο σκορ με 16-11 τους γηπεδούχους. Από το DEREE μόνο ο Μπριασσούλης είχε συχνή επαφή με το καλάθι έχοντας 3/3 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε το επιθετικό κρεσέντο του Τζανή ο οποίος είχε 3 τρίποντα και 2 βολές και σύνολο 11 πόντους. Ο Παπάζογλου δέσποζε μέσα στη ρακέτα, το DEREE έχανε εύκολα καλάθια και η διαφορά μεγάλωνε (28-18, 31-20) μέχρι το 31-22 του ημιχρόνου.

Τα τρίποντα ήταν αυτά που έκαναν τη διαφορά και στο 3ο δεκάλεπτο. Οι Πιαλόγλου και Τζανής είχαν από 2 (μάλιστα ο καθένας πέτυχε και από ένα με ταμπλό)  με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 16 πόντους (47-31 και 50-34). Η άμυνα ζώνης του DEREE δεν είχε αποτέλεσμα, η πίεση σε όλο το γήπεδο όμως είχε με το DEREE να κλέβει μπάλες και να δυσκολεύει την ανάπτυξη της STOIXIMAN. Όμως η αστοχία των παικτών του Μαρκώνη και η καλή αμυντική λειτουργία των πρωταθλητών δεν έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του κολλεγίου να μειώσει παραπάνω από τους 12 πόντους (59-47). Το τελικό 63-50 ήρθε φυσιολογικά.

Οι Τζανής και Παπάζογλου οι κορυφαίοι του ματς. Ο πρώτος τράβηξε το σκοράρισμα για την ομάδα του πετυχαίνοντας κάποια δύσκολα τρίποντα, ενώ ο δεύτερος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην ρακέτα με 25 ριμπάουντ! Οι Μπριασσούλης και Αντωνόπουλος οι καλύτεροι για το DEREE.

Διαιτητές : Ορφανός, Κουλης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Δασκαλάκης Γιώργος (Αρχηγός STOIXIMAN):

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά από καιρό για την ομάδα μας. Μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι απέναντι σε ένα πολύ καλό και αθλητικό αντίπαλο. Κερδίσαμε χάρη στην άμυνα μας, αλλά δεν έχουμε καταφέρει τίποτα, απλά κάναμε την πρώτη νίκη. Η σειρά έχει 1 ή 2 παιχνίδια ακόμα. Πάμε για το επόμενο.