Kaizen Gaming1513131152
KPMG148141349

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της STOIXIMAN της KPMG, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 49.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα 2 λεπτά και είχαν καλά πατήματα στο παρκέ, αλλά στην πορεία ο ρυθμός ανέβηκε και από τις δύο πλευρές, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ, τα ποσοστά να είναι καλά και το σκορ 12 – 8 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια παρόλα αυτά το τέμπο του αγώνα έπεσε και πάλι, οι παίκτες της Stoiximan με πρωταγωνιστές τους Δασκαλάκη Γ. και Κανούρη Α. είχαν πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, χωρίς όμως να τις εκμεταλλεύονται στο έπακρο με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί τους να μείνουν κοντά στο σκορ και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από τον Δεληγιάννη Α. (ο οποίος είχε 8 πόντους στο δεκάλεπτο) έκλεισαν την περίοδο με σκορ 15 – 14.

Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό, με την KPMG να τρέχει σε αιφνιδιασμούς από την αρχή, η Stoiximan να γυρίζει την άμυνα της σε man και οι 2 ομάδες να συνεχίζουν να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ με το σκορ να είναι 22 – 19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στα επιθετικά ριμπάουντ και άρχισαν και αυτοί σιγά-σιγά να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς και πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με την ομάδα της KPMG όμως να δείχνει μεγαλύτερη ναχητικότητα αμύντικα, να μένει κοντά στο σκορ και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28 – 22.

Στο 3ο δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ζεστοί και με ένα mini run 5–0 (με goal foul του Δεληγιάννη Α. και καλάθι του Aγγέλου Θ.) μείωσαν σε έναν πόντο στα πρώτα 2 λεπτά, κάπου εκεί οι αντίπαλοί τους άσκησαν press, αλλά με τους παίκτες της KPMG να αντιδρούν καλά και με καλό κατέβασμα της μπάλας από τους Δεληγιάννη Α. και Aγγέλου Θ. κατάφεραν να το σπάσουν συστηματικά με το σκορ 32 – 31 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες μπήκαν με μεγαλύτερη ενέργεια αμυντικά, με αποτέλεσμα τσα ποσοστά να πέσουν, η Stoiximan είδε τον Χριστόπουλο Α. να ξυπνάει επιθετικά και με 5 σερί πόντους και μία assist από τον ίδιο ξαναπήρε προβάδισμα 3 κάτοχων ενώ παράλληλα κυριάρχησε και πάλι στα ριμπάουντ, αλλά η ομάδα της KPMG εντέδρασε στο τελευταίο λεπτό και η περίοδος έκλεισε με σκορ 41 – 36.

Στο 4ο δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες και των δύο ομάδων μπήκαν με καλά πατήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τον Δεληγιάννη Α. της KPMG να συνεχίζει τρέχει σε αιφνιδιασμούς (αλλά με ανάμεικτα αποτελέσματα), την ομάδα της Stoiximan να περιορίζεται σε τρίποντα χωρίς ρυθμό από τον Χριστόπουλο Α., τα ποσοστά πολύ χαμηλά και το σκορ 45 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η ομάδα της Stoiximan και πάλι με επιθετικά ριμπάουντ βρήκε πολλές 2ες επιθέσεις και διατήρησε προβάδισμα 2–3 κατοχών, η KPMG όμως με πολύτιμη συμβολή (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά) από τον Δεληγιάννη Α. μείωσε σε 4 πόντους με 2 λεπτά για λήξη αλλά οι αντίπαλοί τους απάντησαν άμεσα με εύστοχο τρίποντο Κοσμέτου Π. ανεβάζοντας την διαφορά και πάλι σε 7 πόντους με 1:30” για λήξη. Κάπου εκεί οι παίκτες της KPMG άσκησαν full press με παγίδες και με διαδοχικές άμυνες και 4 σερί πόντους από τον Χρυσάγη Ι. μείωσαν σε 52 – 49 με ένα λεπτό για λήξη, με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές ευκαιρίες στο τελευταίο λεπτό (η  KPMG βρήκε 2 υπό πίεση τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα), αλλά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με το σκορ να παραμείνει το ίδιο και ομάδα της Stoiximan να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δασκαλάκης Γ. με 14 και Κοσμέτος Π. με 8 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αγγέλου Θ. με 21 και Δεληγιάννης Α. με 17 πόντους αντίστοιχα.